Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hasta tutsak Cengiz Baytar’ın serbest bırakılması çağrısı

Bu haftaki F Oturumu eyleminde, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Cengiz Baytar’ın durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması çağrısı yapıldı. 

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 619’uncusunu İHD İstanbul Şube binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan tutsak Cengiz Baytar’ın sağlık durumuna dikkat çekildi.

Açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

Onaran, Baytar’ın 29 yıldır hapishanede bulunduğunu ve Baytar’ın bu süreçte yüz felci, bel fıtığı, nefes darlığı, reflü, kemik erimesi gibi birçok hastalığa sahip olduğunu belirtti. Baytar’ın ayrıca bir kolu ve gözünde ileri derecede fonksiyon kaybı yaşandığını söyleyen Onaran, “Bunun yanı sıra kemik erimesi ve bel fıtığına bağlı hareket kısıtlılığı yaşamakta, desteksiz ayakta duramamakta ve desteksiz yürüyememektedir” dedi. 

Baytar’ın annesinin şubelerine yaptığı aktarımlarda, Baytar’ın son 6 ay içerisinde isteği dışında 4 kez odasının değiştirildiğini ve bağımsızlar koğuşuna konulmaya zorlandığını aktaran Onaran, annenin anlatımlarını şöyle aktardı: “Oğlum bedensel engelli olduğu halde yanındaki hükümlüler sürekli onu darp etmektedirler. Oğlumun kolunda ve gözünde oluşan sorunların nedeni 2023 yılı Aralık ayında adli mahpuslar ve gardiyanlar tarafından darp edilmesidir.  Oğlum can güvenliğinden endişe ettiği için defalarca dilekçe verip tek kişilik bir odaya alınmayı olmuyorsa politik mahpuslarla aynı koğuşa gitmek istediğini belirtti ancak bu talebi idare ve Gözlem Kurulu (İGK) tarafından kabul edilmedi.  

Ben Batman’da yaşıyorum, oğlumun Batman’a yakın bir hapishaneye sevkini istedik ancak kabul etmediler. Yaşlılık ve maddi durumumun yetersizliği nedeniyle 9 yıldır oğlumun ziyaretine bir defa gidebildim. Oğlum 2002’de kendisine yönelik baskı, hakaret ve tehditleri protesto etmek için kendini yakmıştı ve halen bunun izlerini taşıyor ama hapishanede gelişen bedensel engelleri ve sağlık durumundaki bozulma oğlumu tanınmaz hale getirmiş. Tedavisi engellenen ve insani olmayan koşullarda tutulan oğlumun yaşamından kaygılıyım, cezasının bitimine bir yıl kaldı tedavisi olsun, sağ salim çıksın istiyorum. Tedavisini ve bakımını evde yapabiliriz, oğlumu iyileştirebiliriz.” 

Baytar ve diğer tüm hasta tutsakların serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Onaran, “Sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” diye konuştu.Mart 2024
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler