Bizimle iletişime geçin

Emek

İşçi Emekçi Birliği: Gözaltılar serbest bırakılsın

Gözaltındaki BİH Sözcüsü Meliha Kayacı’nın derhal serbest bırakılmasını isteyen İEB, işçi sınıfının örgütlenme özgürlüğüne yönelik bu saldırılara karşı örgütlenme çağrısı yaptı.

İşçi Emekçi Birliği (İEB) gözaltındaki Birleşik İşçi Hareketi (BİH) Sözcüsü Meliha Kayacı’nın serbest bırakılması için Tuzla İçmeler Köprüsünde açıklama yaptı.

“Gözaltılar serbest bırakılsın, yaşasın sınıf dayanışması” pankartının açıldığı eylemde İEB adına söz alan Tunahan Dursun, işçi ve emekçilerin mücadelesinin engellenmeye çalışıldığını kaydetti. Dursun, tüm işçi ve emekçilere örgütlenme çağrısı yaptı.

Sık sık, “Gözaltılar serbest bırakılsın”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemin basın metnini Aydın Kılıçdere okudu.

İşçi sınıfının örgütlenme özgürlüğüne yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde olduklarını dile getiren Kılıçdere, “Deriteks sendika başkanının patron tarafından silahla vurulması, İnşaat-İş sendikasının yönetici ve üyelerinin ev hapsi verilmesi, DGD-SEN yönetici ve üyelerine hapis cezası verilmesi, en son işçi sınıfının politik öncülerine yönelik gözaltı saldırısı bunun örnekleridir” dedi. 

Devam edecek olan bu saldırılara karşı birleşik mücadeleyi örmek zorunda olduklarını söyleyen Kılıçdere, “İşçi kadınların öfkesinden korkuyorlar. 8 Mart öncesi devrimci sosyalist kadın işçilere yönelik baskılar ve gözaltılar yapılmaktadır. Erkek devlet şiddetine, kadın düşmanlığına, yoksulluğa, güvencesiz çalışmaya karşı sendikal örgütlenme mücadelesi, iş cinayetlerine, uyuşturucu ve çeteleşmeye karşı, mücadele yürütenleri gözaltına alarak kadın işçilerin Emek ve özgürlük mücadelesini engelleyemeyecekler. 8 marta giderken işçi kadınların iradesini sindirmeye çalışıyorlar. Bu gözaltına alınanlar içinde” ifadelerini kullandı.

Kılıçdere, gözaltındaki BiH Sözcüsü Meliha Kayacı’nın derhal serbest bırakılmasını istedi, işçi sınıfının umudunu büyütmeye devam edeceklerini vurguladı.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Emek Haberler