Bizimle iletişime geçin

LGBTİ+

Gürcistan’da onur etkinliklerini yasaklayan ve evlat edinmeyi engelleyen maddelerin de bulunduğu LGBTİ+ karşıtı yasa parlamentoda

Gürcistan parlamentosu 27 Haziran Perşembe günü, eşcinsel ilişkilerin “propagandasının” ve uyum süreci ameliyatlarının yasaklanması da dahil olmak üzere LGBTİ+ haklarına kapsamlı kısıtlamalar getiren bir dizi yasa tasarısına ilk onayı verdi.

Gürcistan Parlamentosu, uyum süreci ve kamusal LGBTİ+ etkinliklerinin yasaklanması dahil olmak üzere bir dizi kısıtlamayı içeren yasa tasarısına ilk onayı verdi.

Reuters’a göre, Gürcü Rüyası Partisi tarafından önerilen ve Onur etkinliklerini ve LGBTİ+ gökkuşağı bayrağının kamusal alanda sergilenmesini yasaklayabilecek olan paket, milletvekillerinin çoğunluğu tarafından onaylandı. Söz konusu tasarının yasa haline gelmeden önce iki okumadan daha geçmesi gerekiyor.

Meclis Sözcüsü Şalva Papuaşvili bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, milletvekillerinin yasa tasarısı için 26 Ekim’de yapılması planlanan genel seçimler öncesinde oy kullanacaklarını söyledi. Papuaşvili, yasa tasarılarının “geleneksel ilişkileri değiştirdiğini” söylediği “LGBT propagandasını” kontrol altına almak için gerekli olduğunu söyledi.

Yasa aynı zamanda heteroseksüel olmayan kişilerin çocuk evlat edinmelerini de yasaklayacak ve insanların kimlik belgelerinde cinsiyetlerini değiştirmelerini de engelleyecek. Ayrıca; halka açık LGBTİ+ etkinliklerinde de izin verilmeyecek.

Yasa onaylandığı takdirde; LGBTİ+ temalı içeriklerin gösterilmesi de yasaklanacak.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla LGBTİ+ Haberler