Bizimle iletişime geçin

Kent yaşamı

İşkencedere’de polis ve jandarma eşliğinde katliam başladı, halk ağaçlara çıktı

Cengiz İnşaat’ın sokağa çıkma yasağını fırsat bilerek İşkencedere’de başlattığı inşaata halk karşı çıktı. Ağaca çıkan bir köylünün şu sözleri vadide yankılandı: ‘Bir müteahhit şuradaki derede yüzen balıklarımızdan ,suyumuzdan daha değerli değildir.’

Rize‘nin İkizdere ilçesinde yer alan İşkencedere Vadisi‘nde AKP ile yakın ilişkileriyle tanına Cengiz İnşaat‘ın İyidere Lojistik inşaatına taş temini  için açılacak taş ocağı için çalışmalar başladı.

Yaklaşık bir aydır projeye karşı çadır nöbeti tutan vatandaşların itirazına rağmen şirket çalışanları sabah saatlerinde jandarma ve polis eşliğinde iş makinelerini getirdi.

‘Savaş alanına döndü’

Makinelerin çalışmasını durdurmak isteyen halk “Hiçbir para insan yaşamından değerli değildir. Vadimizi terk edin” çağrısında bulundu. Bölge halkı alanın adeta bir savaş alanına döndüğünü onlarca polis ve askerin getirildiğini söyledi.

Jandarmanın giriş çıkışları kapattığı İşkencedere Vadisi’ne yurttaşlar dağlardan yürüyerek vadiye inmeyi başardı. Rize Nabız editörlerine ulaşan bilgilere göre çalışma yapan kepçeyi durdurmak için üzerine çıkan Musa Yılmaz ile jandarma arasında tartışmalar yaşandı.

Direnen köylülerin yanında bulunan aslen İkizdere’li olan HDP İzmir milletvekili Murat Çepni de halka destek vererek “tarih bunları yazacak bu halk hesap soracak” dedi

Bu yapılanların hesabı mutlaka sorulacaktır bu böyle kalmayacaktır. Bu halk bunun hesabını mutlaka sorar. Bu katliama izin vermeyeceğiz bu süreç kolay bir süreç olmayacak. Dün direndik bugünde direneceğiz yarında direneceğiz”

Ağaçlara çıktılar

Vadide direnen halka Musa Yılmaz  katledilmek istenilen bir ağaca çıktı. Yılmaz’ın şu sözleri vadide yankılandı:

”Bir müteahhit şuradaki derede yüzen balıklarımızdan ,suyumuzdan daha değerli değildir. Hiç bir para insanımızdan daha değerli değildir. Yaşam alanlarımıza dokunmayın. Yaşam alanlarımız terk edin yaşam alanlarımıza dokunmayın.”

Kaynak: Yeşil GazeteNisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Kent yaşamı Haberler