Bizimle iletişime geçin

Güncel

ÖGK’den polis tacizine ilişkin açıklama: Erkek devlet şiddetine karşı dayanışmayı büyütelim

Özgür Genç Kadın, üyelerinin maruz kaldığı polis tacizine ilişkin yaptığı açıklamada, erkek-devlet şiddetine mücadele ve dayanışmayla yanıt olacaklarını belirtti. 

Özgür Genç Kadın (ÖGK) Merkezi Koordinasyonu (MK), 16 Şubat’ta ÖKG üyesi Sinem Çelebi ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Kalender Polat’ın gözaltına alındığı sırada maruz kaldığı polis tacizine ilişkin, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu ile DEM Parti Kadın Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), 8 Mart Kadın Platformu ve çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Sinem Çelebi, maruz kaldığı tacizi anlattı. Çelebi, “Birçok kadın, kadın özgürlük mücadelesi yürüttüğü için polis saldırısına maruz kalıyor” dedi. Bu saldırılara karşı kadın dayanışmasının güç verdiğini belirten Çelebi, “Bu durumun normalleşmemesi açısında da çok kıymetli. Bu şiddeti ancak kadın dayanışmasıyla yenebiliriz” vurgusu yaptı.

8 Mart Kadın Platformu adına konuşan Atike Eski, mücadele eden kadınların erkek-devlet şiddetine maruz kaldıklarını ifade ederek, “Bu saldırılar karşısında kadın özgürlük mücadelesinin geri çekileceğini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bizler buradayız” ifadelerini kullandı. 

DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, geçmiş yıllarda da Kürt ve devrimci kadınların erkek-devlet şiddeti, polisin cinsel işkencesiyle defalarca karşılaştıklarını hatırlatarak, “Polisin cinsel şiddetine karşı mücadeleyi örgütlü bir şekilde yürütmek gerekiyor. Kadın dayanışmasını daha güçlü kılmak gerekiyor. Sokakta mücadele eden, onların ‘makbul kadını’ olmayanlara yönelik biat politikasını kabul etmediğimizi belirtiyoruz” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından ÖGK üyesi Berfin Polat basın metnini okudu. Polat, 16 Şubat’ta yaşanan ev baskınında SGDF üyesi Kalender Polat’ın gözaltına alındığı esnasında Çelebi’nin olduğu banyo kapısının tüm ikazlara rağmen kırıldığını ifade etti. Polislerin silah ve kameralarla banyoya girdiğini söyleyen Polat, evde bulunan diğer kadınların Çelebi’nin duşta olduğu uyarısını yaptığında polisler tarafından tehdit ve darp edildiğini aktardı. Yine polislerin banyo kapısını kırdıktan sonra da Çelebi’ye dönük tehdit ve tacizlerine devam ettiğini paylaşan Polat, Çelebi’nin “polis gözetiminde” giyinmeye zorlandığının bilgisini paylaştı. 

Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “

“Erkek devletin bu saldırılarla bizlere hissettirmek istediği, neyi, nerede, ne zaman yapabileceğimize her daim endişe ve korku ile yaklaşıp, bu endişe ve düşünce ile yaşamaktır. Bizler ise, kadın özgürlük mücadelesi yürütürken de hayatlarımızı yaşarken de erkek devletten izin istemedik, onun sınırları içinde kalmayı kabul etmedik. Aksine erkek egemen rejimin bize dayattığı sınırları elimizin tersiyle ittik. Bu günden sonra da aynısını yapmaya devam edeceğiz. Yürüttüğümüz politik mücadelenin de hangi saatte, nerede, ne yaptığımızın da hesabını vermeyeceğiz, yaşamımızı saldırınızla sınırlandırmayacağız” diyen Polat, tüm kadın ve LGBTİ+ları artan erkek devlet şiddetini teşhir etmeye, mücadeleyi büyütmeye çağırdı.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler