Bizimle iletişime geçin

Emek

29 işçinin katledildiği yerde 1 Mayıs çağrısı yapıldı

2024 1 Mayıs Taksim Platformu, 29 işçinin katledildiği Masquerade Club önünden seslenerek, “İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta katillerden hesap sorma bilinciyle Taksim’de hep birlikte sınıf kavgasını yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

2024 1 Mayıs Taksim Platformu, 29 işçinin çıkan yangında katledildiği Gayrettepe’de bulunan Masquerade Club önünde eylemdeydi. Eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul milletvekili Çiçek Otlu ve çok sayıda platform bileşeni katıldı.

Kitle, polisin engelleme çabalarına rağmen Denetimli Serbestlik Müdürlüğü önünden katliamın yaşandığı yere kadar sloganlarla yürüdü. “İşçi katliamlarına karşı 1 Mayıs’ta Taksim’e” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını platform adına Okan Karaçam okudu.

Sermayedarların daha az maliyet ve daha fazla kar uğruna düzenin yasalarını dahi hiçe sayan uygulamalarının işçilerin canını almaya devam ettiğini kaydeden Karaçam, “Karşılığında ise cezasızlıkla ödüllendiriliyorlar. Yaşananlar göstermektedir ki işçi ölümleri kaza değil, sermaye, devlet ve diğer kurumların el birliğiyle gerçekleştirdiği organize cinayetlerdir” dedi.

‘Ne belediye ne bakanlık sorumluluk üstlenmiyor’

Masquerade adlı gece kulübünde süren tadilatta herhangi bir işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemi alınmadığını, tadilat için herhangi bir resmi izin olmadığını vurgulayan Karaçam, sürecin gelişiminin organize bir katliama işaret ettiğini belirtti. Ne Beşiktaş Belediyesi’nin, ne de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluk üstlenmediğine dikkat çeken Karaçam, “Göstermelik sekiz tutuklama olmasına rağmen, belediye ve bakanlık görevlileriyle ilgili herhangi bir adım atılmış değil. Bizler Soma’dan, Ermenek’ten, İliç’ten çok iyi biliyoruz ki yaşanan katliam gündemden düştüğünde göstermelik tutuklananlar anında salınacaklar, hatta ödüllendirilecekler. Bir iş cinayeti daha sermaye ve devlet tarafından üstü örtülerek, sorumlular aklanmış olacak” ifadelerini kullandı.

‘Her gün 6 işçi katlediliyor’

Soma’da fıtrat denilerek katillerin aklandığına, İliç’te maden şirketine verilen usulsüz izinler ortada dururken gerçeklerin ters yüz edilmeye çalışıldığına işaret eden Karaçam, “Siyanürlü toprak altında 8 işçi kardeşimizin ailesine, yakınlarına ve katliama ses çıkaranlara karşı devlet terörünü devreye soktular. Yerli yabancı şirketler ise yeni projelerle servetlerini büyütmeye devam etti, ediyorlar” dedi. Yaşanan işçi ve çevre katliamlarına sessiz kalmayacaklarının altını çizen Karaçam, İSİG Meclisi raporuna göre her gün yaklaşık 6 işçinin iş cinayetinde katledildiğine dikkat çekti.

‘Yaşananlar ne kader ne de fıtrat’

Karaçam, şöyle devam etti: “Performans dayatması, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin patronlar tarafından maliyetli görülerek alınmaması vb. sömürüyü giderek katmerleştiriyor. Canımız, doğamız kapitalizmin kâr hırsı uğruna hiçe sayılıyor. AKP döneminde yaşanan iş cinayetleri, çevre katliamları her yıl daha fazla arttı. Yapıyoruz dedikleri denetimler prosedür olmanın ötesine geçmiyor. Alınacak önlemler patronun inisiyatifine bırakılıyor. Sermaye ve devlet iş birliğiyle sınıf kardeşlerimiz hayatını kaybettiğinde ise yüzsüzce ‘kader’ ve ‘fıtrat’ açıklamaları yapıyorlar. Yaşananlar ne kader ne de fıtrattır. Failleri de sermaye, devlet ve diğer kurumların başındakilerdir.”

‘Taksim’de sınıf kavgasını yükseltelim’

“Bundan 2 sene önce kölece çalışma koşullarına, iş cinayetlerine karşı mücadele ederken alınmayan önlemler sonucu pandemi döneminde hayatını kaybeden Dev Yapı-İş Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz’u saygıyla anıyoruz” diyen Karaçam, bu düzene karşı mücadele eden arkadaşlarının, iş cinayetlerinde katledilen işçilerin hesabını soracaklarının altını çizdi.

Karaçam, şöyle devam etti: “Ölüm ve sömürü düzeninin her gün yeni sınıf kardeşlerimizi aramızdan almasına artık yeter diyoruz. Tüm işçileri, emekçileri, gençleri bu düzenden hesap sormaya davet ediyoruz. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta katillerden hesap sorma bilinciyle Taksim’de hep birlikte sınıf kavgasını yükseltmeye çağırıyoruz.”

Otlu: Hesap sormak için 1 Mayıs’ta Taksim’e

Ardından DEM Parti İstanbul milletvekili Çiçek Otlu söz aldı. Hesap sormadıkları, kar ve yoksulluk düzenine isyan etmedikleri sürece iş cinayetlerine tanıklık etmeye devam edeceklerini belirten Otlu, İliç’te katledilen işçilerin cenazesine hala ulaşamadıklarına, Soma’da sanık sandalyesine oturtulanlara verilen düşük cezalarla göstermelik bir adalet sağlanmaya çalışıldığına dikkat çekti.

“Tüm işçi cinayetlerinin hesabını sorana dek, bu yoksulluk düzenini yıkana dek, işçi sınıfının insanca yaşam koşullarını oluşturana dek 1 Mayıs’ta Taksim alanında olacağız. Yoksulluğa, hayat pahalılığına hayır demek için, 1 günde 6 işçinin katledilmemesi, 8 kadının katledilmemesi, eşdeğer işe eşit ücret almak için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Türkiye işçi sınıfıyla, Kürt özgürlük mücadelesini birleştirerek bu 1 Mayıs’ta Taksim’de savaş politikalarına hayır diyeceğiz” ifadelerini kullanan Otlu, tüm işçi ve emekçileri, kadınları, gençleri, 1 Mayıs’ta Taksim’de hesap sormaya çağırdı.

Eylem boyunca, “Kader değil, bu bir cinayet”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Yaşasın 1 Mayıs, Biji yek gulan” sloganları atıldı.(ETHA)Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Emek Haberler