Bizimle iletişime geçin

Güncel

Bakırhan: Dersim kimliksizleştirilmeye çalışılıyor

Dersim’de gerçekleşen halk buluşmasında ittifaka değinen DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Bu ittifak sadece bir seçim ittifakı değil, talana karşı bir ittifaktır. Devrimci kimliğinin bir ittifakıdır” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında Dersim’de halk buluşmasına katıldı. Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen buluşmaya DEM Parti milletvekili Ayten Kordu, Dersim ittifak adayları ile Dersim İttifakı bileşenleri katıldı.

Kimliksizleştirilmeye çalışılıyor

Bakırhan, “Seyit Rıza’nın torunlarıyla, doktor Şivan’ın yoldaşlarıyla, Ali Şêrlerin, Mahirlerin, İboların, Denizlerin, Zarifelerin, Sakinelerin diyarında olmaktan büyük gurur duydum” dedi. Bakırhan, Dersim’in “Tunceli operasyonlarıyla” kimliksizleştirilmek istendiğine işaret etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kimseyi ötekileştirmedik” sözlerine değinen Bakırhan, “21 yıldır Alevileri, Kürtleri ötekileştiriyorlar. Erdoğan, Alevilere ‘tür’ diyor. Daha Aleviliğin ne olduğunu bilmiyor. Kürtleri açlıkla, cezaevleriyle ötekileştiriyor. ‘Kadın da olsa çocuk da olsa gözünün yaşına bakmayın, gereğini yapın’ diyor. Bunlar doğamızın, Kürtlerin, yaşamımızın düşmanıdır. Kürdistan’ın dört bir yanında bu düşmanlığa halklarımız en iyi cevabı verecektir. Dersim topraklarını HES’lerle doldurdular. Yetmedi, Dersim’ de sermayedarlara 150 tane maden ruhsatı verdi. Bu ruhsatlar için elimizden geleni yapacağız. Doğamızı talan etmek, elimizden almak istiyorlar. İnancımıza, kimliğimize saldırıyorlar. Utanmadan ‘kimseyi ötekileştirmedik’ diyorlar. 38’de katlederek, 94’lerde köylerimizi yakarak, bizleri sürgün ederek, buradan göçertmeye çalıştılar. Şimdi de Dersim’i insansızlaştırmak ve Kürtsüzleştirmek istiyorlar. Ama Dersim halkı 38’lerden bu yana asla pes etmedi. Yine bunlara en iyi yanıtı verecekler” diye konuştu.

“Ezilenler bunu görmeyecek mi?” 

Dersim’de 3 yıldır kaybolan ve hala bulunamayan Gülistan Doku’ya dikkat çeken Bakırhan, “Bir gün yönetim olduğumuzda onların katlettikleri, yok ettikleri, kaybettikleri her şeyin hesabını soracağız. Dersim’in dört bir tarafı kameralarla dolu ama Gülistan Doku henüz bulunamadı, akıbetini bilmiyoruz. Yargı eliyle ‘Kürdü öldürmek, kaybetmek, Kürde zulmetmek, köyünü yakmak, faili meçhul cinayetler uygulamak cezasızdır’ diyorlar. Peki bu Kürt halkı, ezilenler bunu görmeyecek mi?” dedi.  

“Bu ittifak devrimci kimliğinin bir ittifakıdır”

25 yıllık demokratik yerel yönetimler deneyimleri olduğunu ifade eden Bakırhan, “Bundan sonra kesintisiz yerel yönetim pratiğimizi Dersim İttifakı’yla birlikte burada hayata geçireceğimizi biliyorum. AKP ile MHP iktidarı yıkım iktidarıdır. İnşallah o yıkımı onaracak olan da DEM Parti’dir, Dersim İttifakı’dır, emekçilerdir” ifadelerini kullandı.  

Dersim İttifakı’na değinen Bakırhan, “Bazı şeyler fedakarlıklarla oluyor. Bu ittifakta emeği geçen, katkısı olan bütün arkadaşları saygıyla selamlamak istiyorum. Bu ittifak sadece bir seçim ittifakı değil, talana karşı bir ittifaktır. Devrimci kimliğinin bir ittifakıdır. İnanıyorum ki bu ittifak Dersim’i ittifaklar konusunda Türkiye’de önemli bir model yapacaktır” dedi. Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler