Bizimle iletişime geçin

Güncel

Gülistan Doku’nun arkadaşı Rojvelat Kızmaz ölü bulundu

Dersim’de kaybolan Gülistan Doku’nun arkadaşı olan ve Batman’da 3 gün önce kendisi de kaybolan Rojvelat Kızmaz’ın cansız bedeni Ilısu Barajı’nda bulundu.

Batman’da Rojvelat Kızmaz 9 Şubat Cuma günü saat 10.30’da Petrol Mahallesi’ndeki evinden çıktı, bir daha da kendisinden haber alınamadı. Eşyaları baraj gölünün kıyısında bulundu. Gazeteci Mehmet Kızmaz, kardeşi Rojvelat Kızmaz’ın kaybolmasının ardından Emniyet’e kayıp ihbarında bulundu. 

Rojvelat Kızmaz’ın Dersim’de 5 Ocak 2020’de kaybolan Gülistan Doku’nun en yakın arkadaşı olduğunu belirten Mehmet Kızmaz, “Kardeşimin bulunması talebiyle gittiğimiz karakollarda suçlu muamelesi gördük. Benim kardeşim Gülistan Doku’nun en yakın arkadaşıydı. Kardeşimin eşyalarını su kenarında bulduk. Onca çağrılarımıza rağmen sadece iki dalgıç görevlendirildi. Bu yaklaşım kardeşimin isminden dolayı mı? Hasankeyf tarihini yok eden baraj şimdi çocukları yutuyor” diye tepki gösterdi.

Arama ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından Rojvelat Kızmaz’ın cansız bedeni bugün saat 11.00 sıralarında Ilısu Baraj gölünde bulundu. 

Valilikten açıklama

Batman Valiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 9 Şubat’ta saat 17.45 sıralarında polis merkezine ailesi tarafından yapılan ihbarda, Rojvelat Kızmaz’ın saat 10.20 sıralarında evden ayrıldığı ve bu saate kadar gelmediği, yapılan aramalara rağmen bulunamadığı belirtilerek, kayıp başvurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Kayıp ihbarının ardından güvenlik birimleri tarafından Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları, iş yeri kamera taraması, teknik cihazların kullanılması ve kolluk birimlerine bildirilen beyan ve ifadeler doğrultusunda ivedi bir şekilde arama çalışmalarına başlandığı aktarılan paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“11 Şubat’ta kayıp kişinin ağabeyinin kız kardeşinin Hasankeyf ilçesinde görüldüğü şeklinde bildirimde bulunması üzerine İlçe Emniyet Amirliği tarafından yapılan araştırma sonucu Rojvelat Kızmaz’ın 9 Şubat’ta saat 11.06 sıralarında liman bölgesine gittiği anlaşılmıştır. Yapılan bu tespit üzerine, bölgede AFAD, jandarma, emniyet, JASAT, Batman Belediyesi dalgıç ekiplerince dron ve diğer teknolojik araçların tümü kullanılarak su altı ve kıyı aramaları başlatıldı. Valiliğimiz koordinasyonunda, 15 AFAD dalgıcı, 7 jandarma arama kurtarma dalgıcı, 5 Batman Belediyesi dalgıcı, 2 TPAO personeli, 30 Emniyet Müdürlüğü personeli, 35 Jandarma Komutanlığı personeli, 5 UMKE personeli ve 15 sağlık personeli ile arama kurtarma faaliyeti sürdürülmüş olup, bugün kayıp vatandaşımız Rojvelat Kızmaz’ın cansız bedenine ulaşılmıştır. Konuyla ilgili adli tahkikat devam etmekte olup, hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.”Mart 2024
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler