Bizimle iletişime geçin

Basın

Darp edilen gazeteci Emre Orman’ın ‘polise direnmekten’ cezalandırılması istendi

Madımak Katliamı anmasını takip ederken darp edilerek gözaltına alınan gazeteci Emre Orman’ın yargılandığı davada savcı, “polise karşı direnmek” ve “polise görevini yaptırmamak” iddiasıyla ceza istedi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nden Eylem Sonbahar’ın haberine göre,  Madımak Katliamı anmasını takip ederken darp edilerek gözaltına alınan gazeteci Emre Orman’ın yargılandığı davada savcı, “polise karşı direnmek” ve “polise görevini yaptırmamak” iddiasıyla ceza istedi. Savunmanlığını MLSA’nın üstlendiği gazeteci Emre Orman hakkında açılan davanın ikinci duruşması, İstanbul Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Orman katılmazken, MLSA Hukuk Birimi avukatlarından Fatih Aydın hazır bulundu. Şikâyetçi polis memuru E.Ç ile olay günü tutulan tutanakta imzası bulunan polis memuru E.G. duruşmaya katıldı.

Beyanda bulunan şikâyetçi polis, “’Sivas Katliamı’nı unutma’ sloganlarıyla yürüyüş yapılıyordu. Biz de orada görevliydik. Sanık gazeteci olduğunu söyledi, basın kartını görmek istedik. Basın kartını göstermedi ve eylemcilerin arasında kalmak istedi. Grup dağılmayınca, yetkilerimiz doğrultusunda müdahale ettik. Kamerası zarar görmesin diye altında bulunan ayaklık ile kamerayı almak istedik. Bu sırada sanık bana tokatla karışık yumruk attı. Sanıktan şikâyetçiyim, davaya katılma talebim vardır” diye konuştu.

Tanık polis: ‘Gazeteci olduğunu söylemedi, kamerasıyla müştekiye vurdu’

Tanık polis memuru E.G. ise gazeteci Orman’ın basın mensubu olduğunu söylemediğini ve böyle bir şeyi hatırlamadığını söyleyerek, “Müdahale sırasında sanık ve müşteki arasında boğuşma oldu, kamerasıyla müştekiye müdahalede bulundu. Tutanak içeriği doğrudur” dedi.

Avukat Aydın: ‘Tanık beyanı çelişkili’

Tanık beyanlarının çelişkili olduğunu belirten avukat Fatih Aydın, bilirkişi raporunda yer alan görüntü çözümlerinde müşteki varken tanık polisin olmadığını söyledi. Bunun üzerine tanık polis, “Oradaydım ancak kameranın kadrajına girmemişim. İfademin birkaç gün sonra alınmasının nedeni de grup olarak çalıştığımız için müsaitlik durumuna göre gidip ifade vermemdendir” diye konuştu.

Görüntülerin iki kere istenmesine rağmen Emniyet’ten cevap yok

Tanık polisin duruşma salonundan çıkmasının ardından avukat Aydın, “Bu dosya sağlıklı şekilde ilerleyecekse Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne iki kere yazılan ancak, cevap alınmayan kamera görüntülerine ilişkin müzekkerenin tekrar yazılması gerekiyor” dedi.

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, gazeteci Emre Orman’ın ‘müşteki polisin görevini yapmasını engellemek kastıyla hareket ettiğini, hayatı tehlike geçirmeksizin basit tıbbi müdahaleyle giderilebilir nitelikte kasten yaraladığını’ iddia ederek, üzerine atılı “görevi yaptırmamak için direnme” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Suçtan zarar görme ihtimaline karşı müşteki polisin davaya katılmasına karar veren mahkeme, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunma yapılması için duruşmayı 17 Ekim’e erteledi.

Davanın geçmişi

Gazeteci Emre Orman, 2 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul, Sarıgazi’deki Madımak Katliamı anmasına ilişkin yürüyüşü takip ettiği sırada darp edilerek gözaltına alındı. Ardından Orman hakkında, “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla dava açıldı. Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Basın Haberler