Bizimle iletişime geçin

Gençlik

Gençlik Örgütleri: Geleceğimiz için Denizlerin yolundayız

68 kuşağının önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 52’nci yıldönümünde anma yapan Gençlik Örgütleri, “Denizlerin yolunda yürüyecek, geleceğimiz ve özgürlüğümüz için mücadeleyi büyüteceğiz. Onların yürüyüşünü devrimle taçlandırana dek yollarında izlerini takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Gençlik Örgütleri, “Emperyalizme ve Faşizme Karşı Denizlerin Yolundayız” şiarı ile 68 kuşağının önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin 52’nci yıldönümünde Taksim AKM önünde bir araya geldi. Gençlik Örgütleri, Taksim AKM’den 6’ncı Filonun denize döküldüğü  Dolmabahçe’ye yürüdü.

“Emperyalizme ve Faşizme karşı Denizlerin Yolundayız” pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık, “Yusuf Hüseyin Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Nehirden Denize Özgür Filistin” “Gözlatılar baskılar bizi yıldıramaz”, “Gençlik sokakta Denizlerin yolunda” sloganları atıldı. Basın açıklamasını Diyar Soyal okudu.

‘Devrimci mücadeleyi bitiremediler’

Emperyalizme ve faşizme karşı Denizlerin yolunda olduklarını söyleyen Sosyal, “6 Mayıs safağında faşizmin dar ağaçlarında ölümsüzlüğe uğurladığımız önderlerimizi, Deniz Gezmiş’i, Yusuf Aslan’ı ve Hüseyin İnan’ı anmak için ölümsüzlüğünün 52’nci yılında onların 6 filoyu denize döktüğü Dolmabahçedeyiz. Dönemin siyasal ve toplumsal ayaklanmalarının içerisinde reformizme meydan okuyarak sistem sınırlarını aşan politik, örgütsel bir çıkışa imza atan THKO kurucu önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamıyla durdurulmak önü kesilmek istenen devrimci mücadelenin, onlar katledilerek bitirilemediğini gördüğümüz yarım asırlık bir zaman diliminin ardından onları anmanın kararlılığını taşıyoruz” dedi.

‘Enternasyolist mücadeleyi sürdürüyoruz’

Sosyal, toprak işgallerinden, 15-16 Haziran işçi direnişlerine, halka dönük her saldırıda kampüslerden sokağa taşan bir mücadele mirasını sahiplendiklerini söyledi. Soyal, “Filistin’de Karabağ’da, Kürdistan’da, Ukrayna’da sürdürülen işgal saldırılarına karşı dur diyor. Vietnam kasabı Komer’in arabasını yakan işgalciliğe ve işbirlikçiliğe dur diyenlerin enternasyonalist mücadelesini sürdürüyoruz. İsrail devletinin işbirlikçi emperyalist güçlerle birlikte Filistin’e yönelik işgal ve soykırım politiklarına direnirken, Filistin’de savaşan, Filistin halkının deneyimlerinden öğrenerek yol açan Denizlerin yoldaşı olmanın onurunu taşıyoruz. Bugün devletin Kürt ulusuna yönelik imha soykırım politikalarına şovenizme karşı mücadele ederken son sözleri ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının Bağımsızlık Mücadelesi!’ olan yoldaşlarımızın birleşik mücadele çağrısını büyütüyoruz” diye konuştu.

‘Geri adım atmayacağız’

Soyal, 1Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen kişilerin ve öğrencilerin tutuklanmasına dikkati çekti. Soyal, “Bugün onları anmanın yaşam ve ideallerininden öğrenmek uğruna kararlılıkla yürüdükleri mücadelemizi zafere taşıma sorumluluğunu barındırıyor. 1 Mayıs’ta Taksim meydanına yürüyen, Taksim meydanına yürümek için barikatlarda dövüşen tüm arkadaşlarımızın bu tarihsel mirasa dayanarak hareket ettiğinin bilincindeyiz. Bugün faşizmin yasaklarına rağmen meydanları zapetme irademizi onların Taksim meydanından Dolmabahçe’ye akın ederken taşıdıkları kararlıktan alıyoruz. 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürümek isteyen yoldaşlarımızı barikatları aşmak istedikleri için tutuklayanlar çok açık bilmelidir ki; Haklı ve meşru mücadelemiz devletin hiç bir saldırısı karşısında geri adım atacak değildir” ifadelerini kullandı.

‘Vazgeçmeyeceğiz’

Emperyalizme ve Faşizme karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Soyal,” Bugün emperyalizme ve faşizme karşı vurulan her darbeyi Denizlerin fiili meşru mücadele kararlılığına dayandırıyor. Hiç bir baskı ve zor karşısında onların yolunda yürümekten vazgeçmeyeceğimizi belirtiyoruz. Bugün geleceğimizi çalan, emeğimizi sömüren, yaşamlarımızı gaspeden, depremde, savaşta, işte, okulda, sokakta ölüme sürükleyen bu sisteme karşı Denizlerin yolunda yürüyecek, geleceğimiz ve özgürlüğümüz için mücadeleyi büyüteceğiz. Onların yürüyüşünü devrimle taçlandırana dek yollarında izlerini takip etmeye devam edeceğiz” dedi.Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Gençlik Haberler