Bizimle iletişime geçin

Güncel

Açlık grevinde olan Grup Yorum emekçisi Cem Dursun, adli bir tutuklunun saldırısına uğradı

Açlık grevinin 130. gününde hakkında açılan soruşturma kapsamında İzmir Adliyesi’ne götürülen Grup Yorum emekçisi Cem Dursun, jandarmaların gözetiminde adli bir tutuklunun saldırısına uğradı.

Grup Yorum emekçisi Cem Dursun ile Oktay Kelebek ve prostat kanseri 78 yaşındaki Mehmet Güvel, 24 Şubat’ta Marmara Kapalı Hapishanesi’nden Buca Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne sürgün sevk edildi. Grup Yorum emekçisi Cem Dursun ve Oktay Kelebek aynı gün S, Y, R ve yüksek güvenlikli olmayan bir hapishaneye sevk talebiyle süresiz açlık grevine başladı.

Direnişin ilk beş gününde tekli hücrelerde tutulan tutsaklara su dahi verilmedi. Direnişi engellemek isteyen hapishane idaresi bir süre sonra üç tutsağı da aynı hücreye koymak zorunda kaldı. Tutsaklar her gün günde sekiz kez sloganlarla kapı dövme eylemi yapıyor. Bu eylemler nedeniyle tutsaklar hakkında açılan soruşturmalar açılıyor. Soruşturmalardan dolayı İzmir Adliyesi İnfaz Hakimliğine götürülen Cem Dursun adli bir tutuklunun saldırısına uğradı. 

Süresiz açlık grevinin 130. günü olan 2 Temmuz’da aynı ringe bindirilen ve psikolojisinin bozuk olduğu iddia edilen adli tutuklu Dursun’a “terörist” diyerek saldırdı. 

Adliye dönüşünde her tutuklu ayrı ayrı hücrelerde bekletilerek tek tek “kapı altı” denilen yerden hücrelerine götürülmesi gerekirken ve jandarmanın söz konusu saldırıdan kaynaklı hapishane idaresini uyarmasına rağmen Dursun adli tutuklu ile kapı altında aynı yerde bekletildi. Adli tutuklu söz konusu yerde bir kez daha Grup Yorum emekçisi Cem Dursun’a saldırdı. 

Devrimci tutsaklar Dursun, Kelebek ve Güvel yaşanan saldırıyı ve maruz kaldıkları hak gasplarını 4 Temmuz’da ailelerine aktardı. Sadece şeker, tuz, limon, su, çay kullanan süresiz açlık grevi direnişçileri Dursun ve Kelebek, direnişlerinin 120’li günlerinden itibaren “fındıklı” akide şekeri ve çürük limon verdiklerini söyledi. Söz konusu saldırının direnişi kırmaya yönelik olduğunu belirten Dursun ve Kelebek; S,Y,R ve yüksek güvenlikli olmayan bir hapishaneye sevk talebi kabul edilene dek direnişi sürdüreceklerini kaydetti. Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler