Bizimle iletişime geçin

Emek

İnşaat işçileri TOKİ’nin ücret gasbına karşı direnişe geçti

TOKİ ve Çalışkan İnşaat’ın Mersin Akdeniz’deki kentsel dönüşüm projesi şantiyesinde çalışan inşaat işçilerinin ücretleri gasp ediliyor. Soluğu Ankara’daki TOKİ Genel Merkezi önünde alan İnşaat-İş üyesi işçiler, ücretlerini alana kadar her yeri eylem alanına çevireceklerini duyurdu. 

Devletten her türlü desteği alan inşaat patronları şantiyelerde “orman kanunları” uyguluyor. İş Hukukuna göre 5 ve üzerinde işçi çalıştıran patronun elden ödeme yapması yasak. Ancak inşaat patronları bu yasağı çiğneyerek işçiye banka üzerinden asgari ücret yatırıyor ve çoğunlukla elden ödemesi gereken ücretleri gasp ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şantiyeleri çoğunlukla denetlemeyerek ya da hukuksuzluğa göz yumarak inşaat işçilerinin haklarının gasbına zemin hazırlıyor. 

İşçilerinin ücretleri gasp edildi

Mersin Akdeniz’de yüklenicilerin TOKİ ve Çalışkaner İnşaat olduğu kentsel dönüşüm projesi şantiyesinde çalışan inşaat işçilerinin hakları gasp edildi. Maaşları ödenmeyen inşaat işçileri bayramı parasız geçirdi. İşçilerin üyesi olduğu İnşaat-İş Sendikasının görüşmeler ve iradesi sonucu işçilerin asgari ücretleri ödendi ancak elden verilmesi gereken hakları ödenmedi. 

TOKİ, elden ödemeleri gasp edeceklerini açıkladı

Bunun üzerine İnşaat-İş üyeleriyle birlikte Ankara’ya gitti. İnşaat-İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Özgür, TOKİ le yapılan görüşmede “elden verilecek ödemelerin yapılmayacağı”nın söylediğini aktardı. “Bunu kabul etmiyoruz, tüm haklarımızı alana kadar Ankara’yı terk etmeyeceğiz” diyen Özgür, TOKİ’ye ait her yeri ve bakanlıkların önünü eylem alınan çevireceklerini duyurdu. 

‘Gözaltına mı aldıracaksınız çağırın çevik kuvveti’

İnşaat-İş ve üyeleri geceyi Kurtuluş Parkında geçirdi. Sabahın erken saatlerinde TOKİ Genel Merkezi önüne giden inşaat işçileri, kendilerini oyalamaya çalışan yetkililere tepki gösterdi. Yetkililerin gözaltı tehdidine de şu yanıtı verdi işçiler: “Bayramda parasız yolladılar, parkta yatıyoruz. Çocuk mu kandırıyorsunuz; herkesin çoluğu çocuğu var. Gözaltına mı aldıracaksınız? Çağırın çevik kuvveti, aldırın gözaltına.

TOKİ’nin sorunu bir telefonla çözebileceğinin altını çizen inşaat işçileri, “TOKİ’nin şantiyede bir dünya malzemesi var. Bizim burada alacağımız 2 milyon ya var ya yok. Adamın (patronun) yüz milyonluk malzemesi var belki” ifadelerini kullandı.

‘Dilekçe yazın’ kandırmasına tepki 

Öte yandan TOKİ Genel Merkez’de bulunan yetkililer işçileri “dilekçe yazın, sorun çözülür” diye kandırmaya çalıştı. Buna tepki gösteren işçiler, “Sorunun çözümü dilekçe değil. TOKİ, çağırır firmayı der ki hesap yapsın, sendikadan da hesap ister. Hesapları karşılaştırır” dedi. 

Firma yetkililerinin talebi üzerine yapılan görüşmede yarın sabah inşaat işçilerinin haklarının yapılacağı taahhüdü verildi. İnşaat-İş, bu sözün üzerine yarın sabaha kadar eyleme ara verdi. (ETHA)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Emek Haberler