Bizimle iletişime geçin

Güncel

Sinan Ateş davasında ‘10 ESP’li vurdum’ demişti: ESP’den çeteci Doğukan Çep hakkında suç duyurusu

ESP Genel Merkezi, Sinan Ateş davasında “devlet adına ESP’lileri vurdum” diyen çeteci Doğukan Çep hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ülkü Ocakları eski genel başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin görülen davada çeteci Doğukan Çep, devlet adına işlediği suçları sıraladı. Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti önünde 1-5 Temmuz tarihleri arasındaki duruşmada bu suçları açıklarken, “devlet adına ESP’lileri vurdum” diyen Çep hakkında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, suç duyurusunda bulundu.

ESP, söz konusu saldırılara ilişkin 2013 yılında şikayette bulunmuş ve ardından soruşturma açılmıştı. İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesinde aralarında çeteci Doğukan Çep’in de sanık olduğu bir yargılama başlamış ve Çep dahil pek çok kişi hakkında başkaca benzer öldürme, yaralama ve yağma saldırıları nedeniyle mahkumiyet kararı verilmişti. Çep hakkında, ESP üyelerine dönük işlenen silahlı yaralama fiilleri ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin Maltepe İlçe örgütüne silahlı saldırı fiili nedeniyle bir mahkumiyet kararı verilmemişti.

‘Yoldaşlarımız çetelerle mücadele ettiği için tutuklandı’

Çep’in 2013 yılı Ağustos ayında İstanbul Gülsuyu’nda afiş asan ESP’lileri silahlı saldırı sonucu yaralanması, mahalledeki ESP’nin ilçe örgütü binasına silahlı saldırı, Gezi’nin “kırmızı fularlı kız”ı Ayşe Deniz Karacagil ile Sinan Sağır başta olmak üzere 10 sosyalistin yaralanması olayları ile ilgili de suç itirafını hatırlatan ESP Genel Merkezi, “Suruç şehitlerimizden Cebrail Günebakan’ı öldürmeye kast eden, Halk Cephesi’nden Hasan Ferit Gedik’i katleden de bu çetecidir. Saldırıların olduğu dönemde suç duyurusunda bulunmuş; çetecilerin yargılandığı dava ile soruşturma dosyamızın birleştirilmesi sonucunda yargılamalara müdahil olarak katılmış, bütün süreci takip etmiştik. Yargılama süresince faşist çeteci Çep, Ülkü Ocakları tarafından koruma altına alındı, dava sanıkları çeteciler işledikleri suçlar münferitmiş gibi her birine tekil cezalar verilip, olayın örgüt bağlantıları üzerinde durulmadı. Ve bu yargılama süresince suç örgütü ve işledikleri suçlar yargı eliyle aklanırken, Partimizin Maltepe ilçe ve il yöneticileri, Gülsuyu mahallesinde çetelerle mücadele ettikleri için tutuklandı” dedi.

‘Bu tetikçileri ve onları koruyanları tanıyoruz’

Sinan Ateş cinayeti sanığı olarak yargılanan çeteci Çep’in Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti önünde 1-5 Temmuz tarihleri arasındaki duruşmada suçlarını açıklarken, “devlet adına ESP’lileri vurdum” dediğine dikkat çekilen açıklamada, “Doğukan Çep’in bu yeni itirafları karşısında yeniden suç duyurusunda bulunduk ve Doğukan Çep hakkında yeniden bir soruşturma başlatılmasını, Partimize ve Partimiz üyelerine dönük suçları nedeniyle yeniden ifadesinin alınmasını ve hakkında bu suçlardan kovuşturma başlatılmasını ilgili Savcılık makamından talep ettik. Bu tetikçileri, işledikleri suçları ve onları cezasızlık zırhıyla koruyan, aklayanları biliyor, tanıyoruz. Bu sistematik terörle mücadele ederek bugünlere geldik, mücadelemize de devam edeceğiz. Yargı makamlarına yansımış bu beyanlar karşısında da hukuki sürecin takipçisi olacak; çetecilerin suçlarını teşhire devam edeceğiz. Demokratik kamuoyunu ve basını bilgilendiriyor, sürecin takipçisi olmaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı. Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler