Bizimle iletişime geçin

Kültür-Sanat

Mehmet Çapan belgeseli Temmuz’da gösterime girecek

Dersim’in önemli ozanlarından biri olan Mehmet Çapan’ın yaşamını ve klamlarını (türkülerini) konu edinen “Dersim’in Mülksüz Ozanı: Mehmet Çapan” belgeseli Temmuz ayında gösterime girecek.

Hıdır Yıldız/Dersim

Ruhi Su’nun öğrencilerinden olan ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nda bir dönem faaliyet yürüten Dersimli ozan Mehmet Çapan’ın yaşamını ve klamlarını (türkülerini) konu edinen “Dersim’in Mülksüz Ozanı: Mehmet Çapan” belgeseli Temmuz ayında gösterime girecek.

“TOHUM – Deşt Toprak İşgali” belgeselinin de yapımcısı olan gazeteci-yönetmen Caner Aktan tarafından yapılan belgeselde Mehmet Çapan’ı sanatçılar Mikail Aslan, Kemal Kahraman ve araştırmacı yazar Cemal Taş anlatıyor.

Dersimli ozan Mehmet Çapan

Geleneksel Dersim müziğine büyük katkılar sunan Mehmet Çapan’ın Düzgün Baba, Daye Daye, Mezela Seydamı, Ere Gule Vore Vora gibi birçok eseri bulunuyor.

Belgesele ilişkin Gazete Patika’ya kısa bir değerlendirme yapan gazeteci-yönetmen Caner Aktan, “Belgeselin temmuz aynıda gösterime girmesi yönünde bir planlamamız var. Ancak tarih henüz netleşmedi. Tarih netleştiğinde yeniden bir duyuru yapacağız” şeklinde konuştu.

Dersim topraklarına kök salmış hikayeler

Mehmet Çapan’ın türküler ve diller arasında köprüler kuran bir sanatçı olduğunu söyleyen Aktan, “Her bir notası, Dersim topraklarında kök salmış bir hikâyeyi anlatır. Belgeseli bu nedenle çekmeye karar verdim” dedi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Kültür-Sanat Haberler