Bizimle iletişime geçin

Güncel

HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın anıldı

HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, katledilişinin 33’üncü yıl dönümünde anıldı. Anmada konuşan kardeşi Veysi Aydın, “Bugün milyonlar siyasetine, mücadelesine sahip çıkıyor” dedi. 

Fotoğraf:MA

Diyarbakır’da 5 Temmuz 1991’de gözaltına alındıktan sonra katledilen ve cenazesi 7 Temmuz’da Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, katledilişinin 33’üncü yıl dönümünde anıldı. 

Aydın’ın ailesi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri ile kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri, Sûr ilçesindeki Mardin Kapı’da bir araya geldi. Polisin engel olmak istenmesine karşın DEM Parti Amed Milletvekilleri Ceylan Akça ve Serhat Eren Aydın’ın dev posterini Sûrlara astı. Milletvekilleri açıklama boyuncada poster önünde nöbet tuttu. 

 “Ala ku we bilind kiriye, neketiye û wê nekeve jî/ Yükselttiğiniz bayrak düşmedi ve düşmeyecek” pankartının taşındığı açıklamada ilk olarak konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, “Adalet, vicdan için mücadele eden, Kürtlerin önünü açan Vedat Aydın ve onun şahsında hayatını kaybedenler için bir aradayız. Yoldaşlarımızı bağrımızdan koparmış olabilirler ama unutmasınlar ki onlar Kürt halkının mücadelesinde yaşatıldı ve yaşatılmaya devam ediliyor” dedi. 

‘Büyük yanıldıklarını unutmasınlar’

Katilleri tanıdıklarını dile getiren Tekin, “Vedat Aydın dosyasının zamanaşımına uğramasından, Tahir Elçi dosyasındaki cezasızlık dosyalarından bunu biliyoruz. Babalarımızın katillerinden bunu iyi biliyoruz ve tanıyoruz. Dünyada tarihte bu kutsal coğrafya da şahittir ki yoldaşlarımızı katledenler bu mücadelenin biteceğini düşünüyorlar ancak büyük yanıldıklarını unutmasınlar” dedi. 

‘Tutsaklar için moral kaynağıydı’

Daha sonra konuşan Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın, ağabeyinin hikayesini anlattı. Kardeş Aydın, “Vedat 12 Eylül döneminde zindanda kaldı. Orada da tutsaklar için moral kaynağıydı. 12 Eylül’de direnenlerleydi. O zamandan bu yana da Kürt halkının hakları için mücadele ediyordu. Cezaevinden çıktıktan sonrada siyasete atıldı” ifadelerini kullandı.

‘Kürtlere adalet hiçbir zaman uğramadı’

Sûrlar üzerinden seslenen DEM Parti Milletvekilli Serhat Eren de, “Kürtlere adalet hiçbir zaman uğramadı. Vedat Aydın’ı katledenler Kürtlerin özgürlük mücadelesini baskılamak, boğmak için katlettiler. Ama hiçbir zaman amacına ulaşmadılar. Bundan sonra da ulaşamayacaklar. Vedat Aydın cinayeti, faili meçhul cinayetler, Dêrsim, Zilan, Pasur, Roboski katliamlarıyla yüzleşilmeyinceye kadar toplumsal barış, toplumsal adalet asla sağlanmayacak” dedi. 

Konuşmaların ardından anmaya katılanlar hep birlikte “Şehit namirin” sloganı eşliğinde mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. “Vedat Aydın rûmeta me yê” ve “Şehit namirin” sloganları eşliğinde devam eden yürüyüşün ardından Aydın’ın mezarı başında DEM Parti Milletvekilli Ceylan Akça konuştu. Akça, “Kurdistan şehitleri unutulmayacak, mücadeleleri sürecek” diye belirtti.

 Anma, mezarlığa bırakılan karanfiller ve edilen dualarla sona erdi. (MA)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler