Bizimle iletişime geçin

Basın

Gazetecilere verilen cezalar protesto edildi: İddianamede sadece yaptığımız haberler vardı

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Ekim 2022’de tutuklanan ve 6 ayı aşkın süre tutuklu kalan Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabirlerine gazetecilik faaliyetlerinden dolayı verilen hapis cezaları İstanbul’da protesto edildi. 

Fotoğraf:Etha

Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabirlerine gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek haklarında hapis cezaları verilmesi Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamayla protesto edildi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın – İş) ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), gibi basın örgütlerinin destek verdiği protestoda, MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, “Hakikat mücadelesi yürüten özgür basın çalışanları olarak bize verilen bu cezaları ve hukuksuz kararları tanımıyoruz” dedi. 

“Gazeteciliği savunacağız” pankartının açıldığı eylemde, “Gazetecileri serbest bırakın”, “Hakikatin kalemi kırılmaz”, “Özgür basın susmadı susturulamaz” dövizleri taşındı. Sık sık, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür basın susturulamaz”, “Sansüre teslim olmayacağız” sloganları atıldı. 

Ülkenin “Normali”

Basın kurumları adına ortak açıklamayı yapan MLSA Dava İzleme Koordinatörü Semra Pelek, Türkiye’de gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamaların sistematik bir hale dönüştüğünü belirtirken, söz konusu bu baskıların gelinen aşamada ülkenin “normali” haline geldiğine dikkati çekti. 

MA ve JİNNEWS muhabirlerine verilen hapis cezalarının bunun son örneği olduğuna işaret eden Pelek, “Gazetecilere yönelik hemen hemen tüm davalarda aşina olduğumuz üzere haberlerin kendisi, hapis konusu yapılmıştır. Gazetecilerin cezalarına kanıt, onların tüm kamuoyuna duyurdukları haberleri olmuştur” dedi.

‘Gizli tanık’ ifadeleri ile gazetecilik mesleği kriminalize edildiğine dikkate çeken Peltek, “Belirtmek isteriz ki; haber konularını, neyin haberinin yapılıp neyin yapılamayacağını, nasıl yapılacağını, başlığını, görselini belirleyecek olan mahkeme heyetleri değil, mesleki ilkelerdir. Yargıçlar, yayın yönetmenleri; mahkemeler de haber merkezi değildir. Nasıl ki bir hakim kamusal bir görev ifa ediyorsa, gazeteci de kamusal bir görev ifa ediyor” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin görevlerinin başında iktidarın uygulamalarını kamu adına denetlemek olduğunu hatırlatan Peltek, “İşte meslektaşlarımız bu faaliyeti yürüttüğü için cezalandırılmış, ülkemiz tam da bu nedenle bir gazeteciler hapishanesine dönüştürülmüştür. Hiçbir baskı, hapis cezası bizleri toplumu bilgilendirmekten alıkoyamaz. Toplumun hakikate, habere an fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde, mesleğimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın Özgür Basın.”

“İddianamede sadece yaptığımız haberler vardı”

Hakkında hapis cezası verilen MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever söz alarak, kendileriyle dayanışma gösteren tüm meslektaşlarını selamladı.

Yurtsever verilen cezaların temelsiz olduğuna dikkat çekerek “İddianamede sadece yaptığımız haberler ve sosyal medya paylaşımları vardı. Bundan dolayı bize bu cezalar verildi. Türkiye daha karanlık bir sürece gidiyor. Bu açıdan bize verilen bu cezalar sadece bize değil şahsımızda tüm gazetecilere ve topluma verilmiştir. Bunu böyle okumalıyız” dedi.

Hakikat mücadelesi yürüten özgür basın çalışanları olarak bize verilen bu cezaları ve hukuksuz kararları tanımadıklarını belirten Yurtsever, ” Verilen bu kararlar mesleğimizi yapmamızda geri adım attırmayacaktır. Hem haber yapma hakkımızı hem de toplumun haber alma hakkını her koşulda savunacağımızı ve icra edeceğimizi buradan belirtmek istiyoruz. Geleneği uzun bir tarihe dayanan özgür basın çalışanları olarak önümüze zaten bir yol açılmıştı. Ape Musalardan, Gurbetelli Ersöz’den, Metin Göktepelerden açılan bu yolun izinden gitmeye devam edeceğimizi söylemek istiyorum” dedi

Gazeteciler gazetecilik faaliyetlerini yapmaya devam ediyorlar

TGS Başkanı Gökhan Durmuş ise tek yapılan şey gazetecilik faaliyeti ve bunun suç olarak gösterilmesi Türkiye toplumunun haber alma hakkının engellemesi olduğunu belirtip, “2 yıl önce arkadaşlarımız gözaltına alınıp tutuklandığında ve iddianame çıkar çıkmaz ‘burada gazetecilik faaliyetleri dışında hiçbir şey yok. Şimdi aradan 2 yıl geçti ve meslektaşlarımız hakkında karar çıktı.  Gün geçmiyor ki baskı görmeyelim ama tüm bunlara rağmen gazeteciler gazetecilik faaliyetlerini yapmaya devam ediyorlar. Çünkü dayanışmaya devam ediyorlar. Bizde TGS olarak her zaman gazeteci arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz” dedi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Basın Haberler