Bizimle iletişime geçin

Güncel

Kaypakkaya Franfurt ve Hollanda’nın Rotterdam şehrinde anıldı

Avrupa’nın 6 ülkesinde düzenlenen “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı Anma” etkinliklerinden birisi Almanya’nın Frankfurt kentinde 18 Mayıs günü binlerin katılımıyla düzenlendi. Rotterdam’da  19 Mayıs günü yüzlerce insanın katıldığı bir anma etkinliği düzenlendi.

Avrupa’nın 6 ülkesinde düzenlenen “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı Anma” etkinliklerinden birisi Almanya’nın Frankfurt kentinde 18 Mayıs günü binlerin katılımıyla düzenlendi. Rotterdam’da ise 19 Mayıs günü yüzlerce insanın katıldığı bir anma etkinliği düzenlendi.

‘Kaypakkaya bize yol gösteriyor’

Gece Tertip Komitesi açılış konuşmasını yaptı. Kaypakkaya’nın hala ezilenlere, işçilere, emekçilere yol gösterdiğine şu sözler ile vurgu yapıldı; “İşçiler, emekçiler, devrimciler, göçmenler, yoldaşlar; Komünist Önderimiz İbrahim Kaypakaya’nın faşist Türk egemen sistemince işkencede katledilmesinin üzerinde 51 yıl geçti. Coğrafyamız emekçilerinin ve ezilen mazlum ulus ve azınlıkların  bağımsızlık, devrim ve sosyalizm mücadelesinde görüşleri, karanlıklar içinde bir meşale gibi aydınlık  olup yol gösteren Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, sömürü ve zülüm saltanatını temsil eden sınıf düşmanlarımıza korku olmaya devam ediyor. Çünkü O’nun görüşleri, dün olduğu gibi bugünde sömürülen ve ezilen halklarımızın elinde sadece direnmeyi değil, savaşmanın ve kazanmanın silahı olarak yol gösteriyor.” denildi.

‘Sosyalizm mücadelesini ileri mevzilere taşıyacağız’

Devrim ve sosyalizm mücadelesinin daha ileriye taşınacağını şu sözler ile belirtildi; “Kaypakkaya yoldaş, proleter öncünün Komünist nitelikteki kuruluşunda tayin edici rolle oynadığı kurucu önder misyonuyla,  Partilerimiz  için  tartışmasız bir öneme, ölçülemez derinlikte bir anlama ve büyük bir tarihsel kılavuzluğa sahiptir. O’nun ideolojik, siyasi, teorik-pratik mirasını tereddüt etmeden alıyor, sahipleniyoruz. Fakat Kaypakkaya yoldaş sadece koruyucusu olduğu Proletarya partisi için değil, coğrafyamız sınıflar mücadelesi ve devrimci hareket tarihi açısından da aynı anlam ve değere sahiptir. Onun mirası coğrafyamızın bütün devrim ve Komünizm mücadelesinin hazinesidir” denildi. “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın  işkencede katledilişinin 51. Ölümsüzlük yılında, O’nu ve tüm ölümsüzlerimizi bu devrimci görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle anıyor, onların ideallerini gerçekleştirme, devrim  ve sosyalizm mücadelesini daha ileri mevzilere taşıma kararlılığını bir kez daha ilan ediyoruz“ diye ifade edildi.

‘Görüntüden ibaret’

Etkinlikte ayrıca Partizan ve Sınıf Teorisi adına da bir konuşma gerçekleştirildi. Bu konuşmada, “ Türkiye proletaryasının Komünist Önderi İbrahim Kaypakkaya yoldaşın Amed hapishanesinde katledilişinin 51. yılında, önder yoldaşımızı anmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Partizan ve Sınıf Teorisi olarak, siz yoldaşları ve devrimci dostlarımızı en içten devrimci duygularımızla selamlıyoruz.“ denildi .Türkiye ve T. Kürdistanı’nda ki siyasal gelişmelere değinilen konuşmada, “Seçim sonrası estirilen ‘yumuşama’ ve ‘yeni bir dönem olarak’ CHP’nin başlattığı hamle çerçevesinde AKP ve MHP ile yaptığı görüşmelerin sadece bir görüntüden ibaret olduğu kısa sürede anlaşıldı.”

‘Faşizmin saldırıları artacak’

Konuşmada AKP’nin topluma yönelik baskı politikaları şu sözler ile anlatıldı; “Devrimci ve işçi sendikalarının emek ve mücadele günü 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istemesine karşın AKP iktidarının saldırıları sonucu yüzlerce direnişçinin gözaltına alınması, işkenceden geçirilmesi ve ardından onlarca insanın tutuklanması, keza 16 Mayıs 2024 tarihindeki HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la birlikte yargılanan 108 kişiye toplamda 417 yıl ceza verilmesi bir kez daha şunu gösterdi ki, ‘yumuşama’ diye sözü edilenin hakim sınıfların devrimci mücadeleyi baskılamaya, işçi sınıfı ve Kürt ulusal mücadelesinin faşizme karşı öfkesini sindirmeye yönelik kendi aralarındaki uzlaşma olduğu rahatlıkla anlaşılabilinir. Hala bu söylemlerden medet umanlar iki gelişmeye dahi baktıklarında, yumuşamanın değil, faşizmin saldırılarının daha da artacağını görmelidirler.“ belirmesi yapıldı.

Etkinliğin kültürel bölümünde, Gowenda Hevindar Halkoyunları Ekibi, Haluk Tolga, Hasan Abacı, Emre Kaya, Umuda Haykırış, Hozan Dino ve Grup Munzur katılım sağlayarak katılan kitleye coşkulu anlar yaşattılar. Anmada son olarak, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Biji Berxwadana Rojava”, “Özgür Filistin” sloganları atıldı.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler