Bizimle iletişime geçin

Güncel

Pertek’te kitlesel ve coşkulu halk buluşması

Pertek’te seçim bürosu açılışında Dersim’de oluşan ittifakın önemine vurgu yapılarak, halkla birlikte yönetme vurgusu yinelendi.

Dersim’in Pertek ilçesinde Sosyalist Meclisler Federasnu (SMF)’nin de bileşeni olduğu Pertek İttifakı’nın seçim bürosunun açılışı gerçekleşti. Açılışa yüzlerce kişi katıldı. Seçim bürosu önünde gerçekleşen buluşmada ittifakın temsilcileri ve Emek Partisi adayı Kenan Çetin konuşmalar gerçekleştirdi. 

EMEP İl Başkanı Ergin Tekin buluşmanın coşkusunun Dersim merkez ve ilçelerine de etki edeceğini belirtti. AKP iktidarının halka işsizlik, yoksulluk ve açlık dayattığını ifade eden Tekin, “Yetmedi, demokratik talepleri için sokaklara çıkanlara terörist dedi, hala da diyor. Özellikle bunu seçim zamanları daha da arttırıyor. Halkımızı kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya çalışıyor. Irkçı şoven söylemlerini devam ettiriyor. Pertek yıllardır farklı milliyetlerden, farklı inançlardan insanlarımızın yan yana yaşadığı, kardeşçe yaşadığı ilçelerimizden biri. Kürt’ü, Türk’ü, Alevisi, Sunnisi ile birlikte beraber, kardeşçe eşit bir şekilde yaşıyoruz burada. İktidarın ayrıştırıcı politikalarına karşı her zaman yan yana dayanışma içerisinde oluyor halkımız. Sorunlarımız ortak. Farklı milliyetlerden, farklı inançlardan olunsa bile ortak sorunlarımız var” diye konuştu.

“Eksikliklerimizden ders çıkaracağız”

Geçtiğimiz on yılın 5 yılını AKP’nin, 5 yılını da CHP’nin yönettiğini hatırlatan Tekin, “Halktan kopuk, halkın ihtiyaçlarını gözetmeyen bir yönetim” değerlendirmesinde bulundu. Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şurası açık ki geleneği güçlü olan bir partiyiz Pertek’te. Elli yılı aşkındır burada demokrasi, barış, sosyalizm mücadelesini yükseltmeye çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde pratik olarak belediye yönetiminde aldık. On yıl boyunca belediyecilik yaptık. Olumlu yaptığımız şeyler yanında eksik kaldığımız yanlar da var. Bunlardan ders çıkararak hareket ediyoruz. Şunu iyi biliyoruz ki eksikliklerimizi gördükçe ama olumlu olan yanlarımızı da daha da büyüttükçe gelişeceğiz ve bunu büyüteceğimize söz veriyoruz. O yüzden bu sefer ittifak ittifaklarımızın da sözü olan halkın yönetime katılacağı bir yönetim kurmak açısından geçmişten aldığımız birikimlerle, deneyimlerle ve eksikliklerimizi görerek ileride halk meclisleriyle birlikte halkın en üst organ olarak karar verdiği bir yönetim kurmaya çalışacağız.  Bizim belediyecilik, yerel yönetim anlayışımızın en büyük müjdelerinden biri, en büyük iddialarından biri halkın yönetime katılması, halkla birlikte bu yönetimi sürdürmek, alınan her kararda halkımızın karar organı olması ve bunun bir parçası olmasıdır.”

“Bu birlik örnek olsun”

DEM Parti MYK üyesi Yüksel Mutlu, Pertek’teki ittifakın herkese örnek olması gerektiğini belirterek “Ne kadar güzel bir birlik ve beraberlik örneği. İşte sizin bu birlik ve beraberlik örneğiniz Türkiye’ye örnek olsun. Bu ittifak örneği herkese örnek olsun. Bir rejim seçimidir. Ya biz bu seçimde gerçekten demokrasiyi seçeceğiz, insan hakları diyeceğiz, Kürt sorununun çözümünden yana tavır alacağız. Alevilerin özgür eşit yurttaşlık hakkını savunacağız. Ya da uzun yıllar faşizme teslim olacak bu ülke” diye konuştu.

“Bu bir fırsat”

Pertek’te tüm inançların bir arada yaşadığı güzel bir ilçe olduğunu belirten Mutlu, “31 Mart öncesi her birimizin yönetici olsun olmasın, aday olsun olmasın, herkesin Kenan Çetin arkadaşımızın ve onun yanındaki ekibiyle birlikte seçilmesi için her birimizin çok çalışması lazım. Sadece sizin oyunuz yetmiyor. Bütün toplumu etkileyecek bir yerel yönetim modelini Pertek’te açığa çıkarabilir miyiz? Halkın kendini ifade ettiği yeni bir yerel yönetim modeli açığa çıkarmak için bu bir fırsattır” dedi.

Halkın Pertek’te sadece oy vererek geriye çekilmemesi gerektiğini söyleyen Mutlu “Adayınızı iki yıl sonra yine karşınıza aldığınızda diyeceksiniz ki şu şu şu eksiklerin var bunları tamamla. Bu halkın bu hakkı var. Biz niye alternatif bir belediyecilik, niye alternatif bir yerel yönetim diyoruz? Geri çağırabilirsiniz. Diyebilirsiniz ki ben sizin çalışmalarınızdan memnun değilim. Yeni bir yönetim istiyorum. Bu halkın bu hakkı vardır. Bütün belediyelerimizde bunu savunuyoruz. Dolayısıyla bu aynı zamanda sizin halkın herkesin bu yönetime ortak olması demektir. Siz bu yönetimi seçip bırakmayacaksınız. Bu yönetimin peşine düşeceksiniz” diye konuştu.

“Uzun yıllardan sonra en geniş ittifakı oluşturduk”

SMF MYK üyesi Mahir Gürz de yerel yönetimlerin toplumsal mücadelenin bir parçası olduğunu söyleyerek “Birikimlerimize, deneyimlerimize yaslanarak eksikliklerimizi, hatalarımızı görerek Pertek’te yeniden demokratik halkçı yerel yönetimleri daha güçlü bir biçimde daha ileri bir biçimde inşa etme önem ve sorumluluğuyla karşı karşıyayız. Kendi içinde oluşum sürecinde hepimizden kaynaklı bir dizi eksikler, hatalar da olsa oluşturduğumuz Dersim ittifakının Dersim halkı ve özellikle Pertek açısından olağanüstü politik bir kazanım olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu anlamda Dersim İttifakımızı, Pertek ittifakımızı halkın birliğini, ittifakını tartıştıran, zayıflatan eksiklerimizi, hatalarımızı, tartışmalarımızı getirip ittifaklarımızın merkezine koyan anlayışlardan, tutumlardan kesinlikle uzak durmamız gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz” dedi.

“Her türlü provokasyonu yapabilirler”

Partizan temsilcisi Leyla Elma’nın ve Dersim Belediyesi eski başkanı Mehmet Ali Bul’un selamlamalarının ardından konuşan Pertek İttifakı adayı Kenan Çetin seçim çalışmalarında karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde gittiklerini söyleyerek “Moralleri bozuk olduğu için her türlü provokasyon hazırlığı yapabilirler. İnanınki kendilerini bile dövdürtebilirler. Ancak biz bugüne kadar provokasyonlara izin vermedik bundan sonra da vermeyiz” diye belirtti.

“Eksikliklerimizi tamamlamaya geliyoruz”

Buluşmaya katılan Perteklilere çağrıda bulunan Çetin, “Her arkadaşımızın komşusuna bir kez daha gidip buradaki coşkuyu aktarmasını ve sandığa sahip çıkmasını istiyoruz” dedi. Çetin, belediye başkanlığı yaptığı dönemde bazı eksikler yaptıklarını kabul ederek “Geçmişte de ittifak güçlerimizle yönettik bu ilçeyi.  Evet eksik yaptık dostlar. Eksik bıraktığımız şeyler vardı. Eksik yaptık ki kaybettik. Ama bu kez tamamlamaya geliyoruz sizinle. Gezdiğimizde en çok işittiğimiz güzel sözler şuydu: Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır” diye konuştu.

“Birlikte kazanıp, birlikte yöneteceğiz”

Geçmiş dönemde yaptıklarına dair çeşitli işler sıralayan Çetin yeni döneme dair yapacakları konusunda da bazı bilgilendirmelerde bulundu. Belediyeyi halkla birlikte kazanıp halkla yöneteceklerini söyleyen Çetin, Pertek köprüsüne dair takiplerinin devam edeceğini, sokak hayvanları için belediyede birim oluşturacaklarını, insanların tarıma teşviki konusunda çalışmalar yapacaklarını, gençler için çeşitli kültür sanat atölyeleri kuracaklarını, kadın kooperatiflerine dair çalışmalar yapacaklarını, istihdam konusunda da çeşitli işler yapacaklarını söyledi.

Çetin’in konuşmasının ardından, seçim bürosunun açılışı yapıldı. Ardından büro önünde, halaylar çekildi. (Evrensel)Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler