Bizimle iletişime geçin

Güncel

Dersim’de ittifak seçim startını verdi

Dersim İttifakı 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçim çalışmalarının startını Dersim merkezde büro açılışıyla verdi.

Dersim İttifakı, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçim çalışmalarının startını Dersim merkezde büro açılışıyla verdi. Açılışa DEM Parti milletvekili Ayten Kordu, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Mahir Gürz ve Dersim belediyesi eş başkan adayları Birsen Orhan ile Cevdet Konak katıldı. Türüşmek Mahallesi’nde ittifak bileşenleri tarafından oluşturulan araç konvoyu ile kent merkezine gelen katılımcılar alkış ve sloganlarla büro açılışının yapılacağı alana yürüdü.

Burada konuşan DEM Parti milletvekili Ayten Kordu, “Bütün Dersim halkımın vekili olarak çalışmaya devam ediyoruz. Önemli bir süreçteyiz. Faşizm her tarafı sarmış durumda. Her tarafta uyuşturucu yaygınlaştırıldı. Sömürge madenciliği var. Buna izin vermeyeceğiz. Yerel yönetimlerde demokratik ekolojik, kadın özgürlükçü belediyelerle kentlerimizi yöneteceğiz” dedi. “Hep birlikte belediyemizi alacağız, hep birlikte kazanacağız” diyen Kordu, “Dersim’de bulunan her arkadaşımızın bu süreçte alanda, mahallede, köyde çalışmaya çağırıyoruz. Kentimizi demokratik, ekolojik, kadın, özgürlükçü paradigmamızla yöneteceğiz” diye belirtti.

“AKP-MHP iktidarına karşı birleşmek zorundayız”

Önemli bir sureçten geçildiğini vurgulayan SMF MYK üyesi Mahir Gürz, “Biz biliyoruz ki Dersim halkı politik bir halk. Dersim halkı yaşadığı ekonomik, politik, tarihsel, ekolojik sorunların bilincindedir ve Dersim halkı biliyor ki ülkede olduğu gibi Dersim’de de halkımızı açlığa, yoksulluğa, işsizliğe mahkum eden AKP-MHP iktidarı ve temsilcisi olduğu kapitalist sömürü düzenidir. Emperyalizm, kapitalizm ve onun temsilcisi olan AKP-MHP faşist iktidarı nasıl halkımıza karşı birleşiyorsa bizler de egemenlere karşı özellikle AKP-MHP iktidarına karşı birleşmek zorundayız. Bu bir tercih değildir. Devrimcilerin birliği, halkın birliği ve ezilenlerin birliğinin tercihidir. Bu yüzden Dersim halkının tercihi, savunacağı ittifak bu ittifaktır” dedi.

Belediye eşbaşkan adayı Birsen Orhan, “Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların yoldaşları merhaba. Sakinelerin, Aysellerin, Edibelerin, Nurhayatların, kadın yoldaşları merhaba. 90 gündür açlık grevinde olan hak ve irade gaspına karşı direnen tüm tutsaklara selam. Dersim hem dört dağ içinde hem de çok dert içinde. Bizler bu yaraları sarmak için buradayız. Kadın iradesiyle yerel demokrasiyle kentimizi yöneteceğiz” dedi.

Sonrasında konuşan eşbaşkan adayı Cevdet Konak ise, “Her mahallemizin sorunlarını komisyonlarımızda tartışarak, kısa, orta ve uzun vadede çözeceğiz. Dersim belediyesinin bütçesi halka açık olacaktır. Birlikte çözeceğiz. Burası en büyük Kızılbaş Kürt kentidir. Alevi kent hafızasını açığa çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek büronun açılışı gerçekleştirildi.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler