Bizimle iletişime geçin

Güncel

SMF Dönem Sözcüsü Evrim Konak: 1 Mayıs tutsakları derhal serbest bırakılmalıdır

SMF Dönem Sözcülerinden Mahir Gürz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda devrimcinin tutuklanmasına ilişkin gazetemize konuşan SMF Dönem Sözcüsü Evrim Konak, 1 Mayıs tutsaklarının derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Hıdır Yıldız/Dersim

İstanbul’da 1 Mayıs Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü’nde Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen kitleye dönük başlayan operasyonlarda toplamda 77 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlardan Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) üyesi Batuhan Yanar, Demokratik Halk Derneği (HALK-DER) üyesi Öyküm Bozbay ve Gazete Patika muhabiri Ali Kadir Güler avukatların yaptığı itiraz sonrası tahliye edilmişti. 74 kişi ise hala tutuklu bulunuyor.

İstanbul Saraçhane’de, AYM kararlarına rağmen toplanan kitlenin Taksim’e yürüyüşünü engellenmesi nedeniyle çıkan olaylardan sonra yapılan operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklananlar hakkında 2 ayrı iddianame düzenlenmiş, tutuklu devrimciler hakkında 567 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

“AKP-MHP iktidarı kazanılmış bütün haklara yönelik gasp etme siyaseti yürütüyor”

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem Sözcülerinden Mahir Gürz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda devrimcinin tutuklanmasına ilişkin gazetemize konuşan SMF Dönem Sözcüsü Evrim Konak, 1 Mayıs tutsaklarının derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. Konak, “AKP-MHP iktidarı çok uzun süreden beri kazanılmış bütün haklara yönelik gasp etme siyaseti yürütüyor. 1 Mayıs da bunun bir parçası. Son emek alanında kazanılmış haklara dönük bir saldırı söz konusu. AKP-MHP iktidarı emekçilerin ve ezilenlerin yan yana gelmesini engellemek için bu tutuklama terörüne başvurdu” diye konuştu.

“Ezilen kesimler açısından bir yumuşama söz konusu değil”

Tüm ezilen kesimlere dönük ciddi saldırıların olduğunu vurgulayan Konak, “1 Mayıs’a katıldığı için işçi ve emekçileri tutuklayan iktidar, diğer yandan Kobane Davası ile saldırılarını yargı aracıyla da devam ettiriyor. İşçiler ve emekçiler açısında bir yumuşama olduğunu düşünmüyoruz. CHP ile AKP’nin son süreçteki görüşmeleri ve Ergenekon’dan tutuklu olan askerin serbest bırakılması, o cenahta bir yumuşa olduğunu gösteriyor. Ancak diğer yandan Kürt siyasetçilere dönük verilen cezalarla Kürtlere dönük bir yumuşama olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

“1 Mayıs tutukluluları derhal serbest bırakılmalıdır”

Aralarında SMF Dönem Sözcülerinden Mahir Gürz’ün de olduğu devrimcilerin serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Konak, “Kesinlikle mesnetsiz iddialarla “suçlu” gösterilerek tutuklandı arkadaşlarımız. Yoldaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler