Bizimle iletişime geçin

Dünya

Slovenya’da Filistin devletini tanıma kararı aldı

Slovenya hükümeti, Filistin devletinin resmen tanıma kararı aldı. Öte yandan rehinelerin serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

Slovenya Başbakanı Robert Golob,  Filistin devletini resmi olarak tanıma kararı aldığını duyurdu. Hükümetin, Filistin’in bağımsızlığı ve egemenliğinin tanınmasına ilişkin kararı kabul ettiği ve kararnamenin onay için Ulusal Meclis’e gönderildiği belirtildi. 

Rehineler serbest bırakılsın çağrısı

Slovenya hükümeti bugün düzenlenen oturumunda, Filistin devletinin tanınması maddesini değerlendirdi. Başbakan Robert Golob, oturumun ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filistin’i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla, bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanımaya karar verdiklerini söyledi. Golob, “Bu kararın tek bir mesajı var; düşmanlıkların derhal sona ermesi ve rehinelerin derhal serbest bırakılması isteğimiz. Bu karar, İsrail devletine ve kimseye karşı bir karar değildir” dedi.

Bugünün, Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması ve iki devletli çözüm yönünde hareket edilmesi için doğru an olduğuna inandıklarını ifade eden Golob, hükümetin bugünkü kararının olumlu sonuçlanmasını ve herkese örnek olmasını diledi. Golob, söz konusu kararı meclise ileteceklerini ve milletvekillerinden destek istediklerini ifade etti.

Slovenya Meclisi’nin Filistin Devleti’nin tanınması maddesini görüşmek üzere gelecek hafta toplanması bekleniyor.

İspanya, Norveç ve İrlanda da Filistin’i 28 Mayıs’ta resmen tanıma kararı almıştı.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler