Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde soğutma sistemleri çalışmıyor

Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinin çalışmamasına yönelik açıklama yapan Mardin SES Şubesi, “Tedavi süreçleri olumsuz etkileniyor. Kamu sağlığını ve çalışanlarımızın sağlığını tehdit eden bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Mardin Temmuz’da hava sıcaklığı en az 40 derecede, Kızıltepe Devlet  Hastane’nin soğutma sistemi çalışmıyor. Hasta, hasta yakınları ve hastanede çalışan sağlık emekçileri soğutma sisteminin çalışmaması nedeni ile büyük zorluk yaşıyor. Mardin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şubesi soğutma sistemlerinin çalışmaması ve yaşadıkları sorunlara ilişkin Kızıltepe Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı.

Basın metnini SES iş yeri Temsilcisi Emel Oran okudu.

Tedavi süreçleri olumsuz etkileniyor

Oran, Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinde yaşanan arızaların hasta ve sağlık çalışanlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Oran, “Hastaneler halkın sağlığını iyileştirmek için kurulan, hasta odaklı, hastaların iyileşmesi için gerekli olan güvenli ve konforlu alanların sağlandığı ve tüm hizmetlerin kamu eliyle verildiği en önemli toplumsal kurumlardan biridir. Halkın sağlığını korumak ve geliştirmek gibi bir misyonu olan bu kurumların toplumsal sendikacılığı savunan bizlerin de başat taraf olduğu ve toplumu ilgilendiren tüm sorunlarda olduğu gibi bu kurumlarda ortaya çıkan sorunlara da kendi kendini sorumluluk alanımız olarak bakmaktayız. Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinde yaşanan arızalar, hem hastanemizde tedavi gören hastalarımızın hem de fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımızın sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu durum, özellikle sıcak yaz günlerinde ve soğuk kış aylarında sağlık hizmetlerinin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Hastanemizde yatan hastaların birçoğu, ciddi sağlık sorunları nedeniyle burada bulunmaktadır. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinin çalışmaması, bu hastaların tedavi süreçlerini olumsuz etkilemekte ve iyileşme sürecini geciktirmektedir” dedi.

‘Rant sağlama girişimlerinin takipçisi olacağız’

Oran, kamu sağlığını ve çalışanlarımızın sağlığını tehdit eden bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve davet etti. Oran, “Hem sağlık hizmetlerinin kalitesini düşüren, hem de kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını engelleyen bu yaklaşım iktidarın ve onun birer maşası konumundaki yöneticilerin topluma yönelik karakterini ortaya koymaktadır. Hastanemizin ve yöneticilerinin bu tür uygulamalardan uzak durarak, sadece uzman ve yetkin kişilere iş vermesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Kamu sağlığını ve çalışanlarımızın sağlığını tehdit eden bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Hastanemizdeki ısıtma ve soğutma sistemlerinin onarımının işin ehli kişiler tarafından yapılmasını ve bu süreçte şeffaflığın sağlanmasını talep ediyoruz. Ayrıca, bu tür rant sağlama girişimlerinin takipçisi olacağımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz” diye belirtti.

SES Mardin Şubesi, sorunun bir an önce çözülmesi için yetkililerin aşağıdaki adımları atmasını talep etti;

* Acil İnceleme ve Denetim: Hastanedeki ısıtma ve soğutma sistemlerinin durumu hakkında kapsamlı bir inceleme ve denetim yapılması.

* Uzman Ekiplerin Görevlendirilmesi: Onarım çalışmalarının, alanında uzman ve deneyimli ekipler tarafından yapılmasının sağlanması.

*Şeffaf İhale Süreci: Onarım işlemlerinin şeffaf bir ihale süreciyle yürütülmesi ve bu sürecin kamuoyu ile paylaşılması.

*Halkın Bilgilendirilmesi: Sorunun çözümü ve süreç hakkında halkın düzenli olarak  bilgilendirilmesi.

*Kamu Kaynaklarının Etkin Kullanımı: Rant sağlama iddialarının önlenmesi için kamu  kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Sağlık Haberler