Bizimle iletişime geçin

Güncel

Cumartesi Anneleri, Cemal Akar için adalet istedi

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapan Cumartesi Anneleri bu hafta 25 Ocak 1993 tarihinde gözaltında ağır işkence gördükten sonra kaybedilen Cemal Akar için ‘adalet’ istedi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından beri oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri bu hafta da meydandaydı.

Kaymakamlık yasağının kalkmasının ardından 4 Kasım 2023 tarihinden itibaren her hafta Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları bu hafta 25 Ocak 1993 tarihinde gözaltında ağır işkence gördükten sonra kaybedilen Cemal Akar için ‘adalet’ istedi.

‘Vazgeçmeyeceğiz’

983’üncü hafta açıklamasını avukat Eren Keskin okudu. “31 yıl önce gözaltında kaybedilen Cemal Akar’ı unutmadık” denilen açıklamada, “983’ncü haftamızda Galatasaray’dayız. Galatasaray’daki varlığımızla, gözaltında kaybedilen sevdiklerimizi unutmadığımızı, onların nasıl kaybedildiğini hatırlatılığımızı ve kayıplarımızın akıbetini karanlıkta bırakan hukuksuzluk ikliminin kaderimiz olmadığını haykırıyoruz. Gözaltında kaybedilenlerin yakınları ve insan hakları savunucuları olarak Galatasaray’dan, gözaltında tutulduğumuz polis merkezlerden, yargılandığımız mahkeme salonlarından haykırıyoruz: Kayıplarımızdan da onlara ve adalete ulaşmamızı mümkün kılacak hak ve özgürlüklerimizi kullanmaktan da vazgeçmeyeceğiz “denildi.

‘Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da kaçıranlar arasında’

Açıklamada 31 yıl önce gözaltında kaybedilen Cemal Akar dosyasına ilişkin, “983’ncü haftamızda 31 yıl önce gözaltında kaybedilen ve dosyası cezasızlık zincirinin bir halkası haline getirilen Cemal Akar’ı unutmadık diyerek buluştuk. 30 yaşındaki Cemal Akar Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖZDEP) Erzincan  İl Sekreteri ve aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyesiydi. 25 Ocak 1993 tarihinde, çalıştığı işyerinin servis aracından inerken, görgü tanıklarının ifadelerine göre, davranışlarından  istihbarat görevlileri olduğu anlaşılan kişilerce sivil plakalı bir araçla kaçırıldı. Kaçırılma olayının ardından, MİT ve JİTEM adına çalışan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da kaçıranlar arasında olduğu belirlendi” ifadeleri yer aldı.

Devlet otoriteleri, Cemal Akar’ın yaşam hakkını korumak ve gözaltında kaybedilmesini önlemek için etkin bir çaba göstermediğinin vurgusunun yer aldığı açıklama, “Daha önce de defalarca gözaltına alınıp işkence gören Cemal’in ailesi, Erzincan ve Tunceli Emniyet Müdürlüklerine başvurarak oğullarının nerede tutulduğunu sordu. Ancak her seferinde  kendilerine Cemal’in gözaltına alınmadığı cevabı verildi. İnsan Hakları Derneği hükümet nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak devlet otoriteleri, Cemal Akar’ın yaşam hakkını korumak ve gözaltında kaybedilmesini önlemek için etkin bir çaba göstermedi” sözleriyle devam etti.

Cemal Akar’ın ağır işkence görmüş ve başından kurşunlanmış haldeki cansız bedeninin Erzincan-Dersim yolunda Nazımiye’ye bağlı Doğançık Köyü yakınlarında bulunduğu bilgisinin hatırlatıldığı açıklama şöyle sürdü:

Kaçırılmasından bir ay sonra, 23 Şubat 1993  tarihinde, Cemal Akar’ın ağır işkence görmüş ve başından kurşunlanmış haldeki cansız bedeni, Erzincan-Dersim yolunda Nazımiye’ye bağlı Doğançık Köyü yakınlarında bulundu. Erzincan’dan kaçırılan Akar, 130  kilometrelik karayolu üzerindeki dört güvenlik kontrol noktasından geçirilerek buraya getirilmişti. Normal koşullarda bu kontrol noktalarını rahatça geçmek imkansızdı ve bu durum, araçta resmi kimliği bulunan kişilerin olduğu iddiasını desteklemekteydi”

Etkin soruşturma vurgusunun yer aldığı açıklama, “Kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” sözleriyle sonlandı.Şubat 2024
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 

Daha Fazla Güncel Haberler