Bizimle iletişime geçin

Güncel

‘Taksim’den de mücadeleden de vazgeçmeyeceğiz’

Mücadeleci Sendikalar, 1 Mayıs’a tutsaklarının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, “Ne yaparlarsa yapsınlar, biz işçilerin olan Taksim Meydanı’nda 1 Mayısları kutlamaktan da, haklı ve onurlu mücadelemize sahip çıkmaktan da geri durmayacağız” dediler.

İstanbul’da 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyenlere yönelik üçüncü kez ev baskınlarının olmasının ardından mücadeleci sendikalar ortak bir açıklama yaptı. Sendikaların ortak açıklamasını DİSK/Enerji-Sen, DGD-SEN, İnşaat-İş, Mağaza Market-Sen, Dev Tekstil, TOMİS ve KATAŞ-SEN kendi sosyal medya hesaplarından paylaştı

Yapılan açıklamada 1 Mayıs’ta Taksim’e gitmenin suç olmadığı, asıl suçun milyonlarca işçinin kölece koşullarda çalışmasının önünü açmak, bunlara göz yummak olduğu ifade edildi.

Yapılan ev baskınlarının “normalleşme” diye ifade edilen, ancak tasarruf paketleriyle, kemer sıkma politikalarıyla ilerleyen yeni dönem politikalarının bir parçası olduğu vurgulandı.

Taksim’den de mücadeleden de vazgeçmeyeceklerini ifade eden sendikaların açıklamasının tamamı şöyle:

Baskılara boyun eğmeyeceğiz

Onlar “normalleşme” desin, biz mücadeleye devam diyeceğiz!

Taksim iradesine karşı tahammülsüzlüğü sürdürenler bugün yine ev baskınları ile yeni bir gözaltı saldırısı başlattı.
İstanbul’da bir kez daha 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen işçilerin, kadınların, gençlerin ve devrimcilerin evi basıldı.

Aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu bu gözaltılar, “tasarruf paketi, kemer sıkma politikaları” adı altında bu ülkenin işçilerini daha da yoksullaştırma operasyonlarının, toplantı ve gösteri hakkımızın valiliklerin keyfiyetine bağlanması çabasının bir parçasıdır.

İktidarın bizleri alıştırmaya çalıştığı, adına “normalleşme” dediği yeni dönem politikası yeni bir baskı süreci oluşturmuştur.

Onlar normalleşme desin, biz mücadeleye devam diyerek dimdik ayakta duracağız. Tüm dostlarımızla birlikte bu baskı ve sömürü düzenine karşı direnmeye devam edeceğiz.

Suç arayanların bakması gereken adres; işçileri asgari ücretin altında bir maaşla sigortasız, insanlık dışı koşullarda çalıştıran, işçilerin tazminat hakkına çöken, baskı, tehdit, taciz ve şiddeti eksik etmeyen, iş cinayetlerinde binlerce işçiyi katledip elini kolunu sallayarak gezen, anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçileri işten çıkaran patronların yeridir.

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürüme ısrarını sürdürdükleri için tutuklanan ve bugün aynı sebeplerle gözaltına alınan onlarca arkadaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

İşçi kardeşler,

Bu antidemokratik uygulamalara, sendikal hak ve özgürlüklere yönelik saldırılara dur diyoruz. Her hak arama mücadelesinin tepesinde sallanan baskı ve şiddet araçlarına dur diyoruz.

Ne yaparlarsa yapsınlar, biz işçilerin olan Taksim Meydanı’nda 1 Mayısları kutlamaktan da, haklı ve onurlu mücadelemize sahip çıkmaktan da geri durmayacağız.

Yaşasın 1 Mayıs!

Yaşasın örgütlü birleşik mücadelemiz!Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler