Bizimle iletişime geçin

Güncel

Kayıp yakınları birçok kentte “kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle bir araya geldi

İnsan Hakları Derneği (İHD) ile kayıp yakınları, bu hafta da birçok kentte “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle bir araya geldi. Eylemlerde, gözaltında kaybettirilenlerin akıbetlerinin açıklanması ve faillerin yargılanması talep edildi.

Kayıp yakınları, bu hafta da birçok merkezde bir araya gelerek, kayıpların akıbetlerinin açıklanmasını ve faillerin yargılanmasını istedi. 

Diyarbakır

İHD Amed Şubesi ve kayıp yakınları, 797’nci haftada Rezan (Bağlar) ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda bulunan Yaşam Hakkı Anıtı önünde açıklama yaptı. Bu haftaki eylemde, İstanbul’daki Cumartesi Anneleri’nin eyleminde hikayeleri okunan Örhan ailesi için adalet talep edildi.

Kaybettirilen Mehmet Selim Örhan’ın oğlu olan Sûr Belediye Eşbaşkanı Adnan Örhan, “Babamların kaybedildiğinde ben 11 yaşındaydım. Bugün 41 yaşındayım. Hepimizin ihtiyacı olan adalet maalesef bulunmuyor. Bizler yıllardır yakınlarımızın başına gelen felaketi sorduk, sormaya devam edeceğiz. Adalet herkes için lazım, sadece kayıp yakınları için değil. 30 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Belge sunmamıza rağmen yargı failleri beraat ettirdi. Pek çok kayıp yakını bu hasretle yaşamını yitirdi. Biz adaleti aramaya devam edeceğiz.

Batman

İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları, eylemlerinin 633’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi.

İHD Şube yöneticisi Melek Atalay, 17 Mayıs 1994 tarihinde Siirt merkeze bağlı Kışlacık köyünde ikamet eden ve 3 arkadaşıyla birlikte kaybedilen Abdulcelil Kaçar’ın akıbetini sordu. Kaçar ve arkadaşlarının kaybedilme hikayesi şöyle: “Abdulcelil Kaçar, aynı köyde ikamet eden Hüsnü Kaçar, Halil Erzen ve Rafet Özer adlı arkadaşlarıyla birlikte bayram ihtiyaçlarını karşılamak için Siirt merkeze gidiyorlar. Yolda her 4 arkadaş, güvenlik güçleri tarafından durdurulup, Kasaplar Deresi’ne götürülüyor. Yakalanan her dört kişi Kasaplar Deresi’nde çatışma süsü verilerek, Özel Harekât Timleri tarafından aynı gün infaz ediliyor.”

Atalay, faillerinin bulunması için çağrıda bulundu. 

DÊRSİM

İHD Dêrsim Şubesi, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında şube binasında açıklama yaptı. İHD Şubesi yöneticisi Özgür Ateş, kayıplar için hakikat ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Ateş, “Hiç şüphe yok ki yaşam hakkını hedef alan zorla kaybetmelerde, devletin failleri koruyan cezasızlık politikaları etkili olmuştu. Geçmişte yaşanan benzeri acıların bir daha yaşanmaması, yüzleşmenin sağlanması ve toplumsal barışın tesisi için Geçmişle Yüzleşme ve Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmalı” dedi. 

Hakkari

İHD Hakkari Şubesi ve kayıp yakınları, Gever (Yüksekova) ilçesindeki Sanat Sokağı’nda 123’üncü haftada bir araya geldi. Bu haftaki eylemde, Gever’e bağlı Wargenima köyünde 2 Mayıs 2019’da koyunlarını otlattığı sırada askeri bölgeden açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 46 yaşındaki Sertip Şen’in faillerinin yargılanması istendi. 

İHD Hakkari Şube Eşbaşkanı Musa Bor, Şen’in ölümüne dair davada sanığın “bölgede birinin olabileceğini bilmiyordum” savunmasını hatırlatarak, bu durumun “hayatın olağan akışına aykırı” olduğu söyledi. Bor, “Failin ifadesi görevli karakol tarafından alınması da hukuki açıdan bir garabettir. Sertip Şen’in yaşam hakkı ihlal edilmiş, olay yerine ambulansın gitmesini engelleyen kolluk kuvveti emir komutasındaki tüm sorumlular da bu suça ortak olmuşlardır” dedi.

İzmir

İHD İzmir Şubesi üyeleri, 2 haftada bir gerçekleştirdiği oturma eylemi için Konak eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Bu haftaki eylemde, gözaltında kaybettirilen Nurettin Yedigül’ün akıbeti soruldu. 

İHD İzmir Şube Yöneticisi Fırat Canoğlu, Yedigül’ün gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz bırakıldığını ve kendisinin en son kanlar içinde görüldüğünü aktardı. Canoğlu, “Nurettin Yedigöl, 12 Nisan 1981’de Çağlayan’da bir yakınının düğününden çıktıktan sonra arkadaşlarının kaldığı İstanbul Maltepe’de eve gitmek üzere düğünden tek başına ayrıldı. Gittiği evde bir gün öncesinden arkadaşları gözaltına alınmış, polis evde bekliyordu. Burada gözaltına alındı ve dönemin ünlü işkence merkezi Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Canoğlu, şunları söyledi: “Nurettin Yedigöl için ailesi ve avukatları tarafından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na 3 defa başvuru yapıldı. Ancak hepsine kovuşturmaya gerek yok kararı verildi.

Açıklama oturma eylemi ile son buldu.(MA)Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler