Bizimle iletişime geçin

Güncel

‘İnsanlığa karşı suçları simgeleyen anıt yapılsın’

Gayrettepe’deki yıkılan İl Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu yerde açıklama yapan İHD ve TİHV yüzleşme çağrısı yaparak, “Yıkılan Gayrettepe 1’inci Şube binası yerine bir ‘utanç müzesi’ yapılmasını ve bu alana gözaltında kaybedilenler ve işkence görenler için bir anıt yapılmasını istiyoruz” dedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında, eski Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu yerde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Gayrettepe 1’inci şube işkencede ölümlerin, gözaltında kayıpların simgesidir. Unutmayacağız” pankartı açıldı. Açıklamayı İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

‘Utanç müzesi yapılsın’

1994 yılı sonlarına kadar hizmet veren Gayrettepe’deki İl Emniyet Müdürlüğü binasının bir “işkence merkezi” olduğunu belirten Yoleri, “Bina çekilen acıların hesabı verilmeden, adalet sağlanmadan öylece yıkılıverdi. ‘Tarihi bina bütün yaşananlarla beraber yıkıldı, enkaza dönüştü’ diyenler var, ancak yüzlerce devrimcinin, hak savunucusunun, aydının,  yazarın kanı var karanlık bir tarihin simgesi olan bu binada. Yüzleşmeden, hesaplaşmadan, ne yaşanan vahşi işkenceleri, ne gözaltında kayıpları unutmak da, unutturmak da mümkün değil. Hafızanın, hakikat ve adalet arayışı yanında, geleceğimizin biçimlendirilmesindeki  göz ardı edilemez rolü üzerinden, bir daha bu suçlar işlenmesin, çekilen acılar son bulsun diye; yıkılan bina yerine bir ‘utanç müzesi’ ve yaşanan insanlığa karşı suçları simgeleyen bir anıt yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Failler cezasızlık zırhı ile korunuyor’

Gayrettepe’de yaşanan işkence, ölüm ve gözaltında kayıpları hatırlatan Yoleri, “Sadece İstanbul değil, bütün coğrafya insanlığa karşı suçlarla karartıldı. Kars Göle’de gözaltına alınan Cemil Kırbayır kaybedildi, 12 Eylül sonrası idam edilen Veysel Güney’in mezarı kaybedildi, 2018 yılından bu yana Yusuf Bilge Tunç kayıp ve gerçekler ‘devlet sırrı’ denilerek saklanırken, bütün failler cezasızlık zırhıyla korunuyor” diye belirtti.

Hesaplaşmak gerekiyor

Bu politikaların son bulması için gerçek bir “yüzleşme” ve “hesaplaşmanın” gerçekleşmesi gerektiğine vurgu yapan Yoleri, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bunun için de; hafızanın korunması, gelecek kuşaklara aktarılması bir zorunluluk. Yıkılarak otel yapılan Sansaryan Han (2’nci Şube), Sultanahmet ve Bayrampaşa hapishanesi gibi Gayrettepe 1’inci Şube de yaşananların da unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Bu mekanlarda yaşanan işkence ve gözaltında kayıpları hatırlatmaya devam edeceğiz. Yıkılan Gayrettepe 1’inci Şube binası yerine bir ‘utanç müzesi’ yapılmasını ve bu alana gözaltında kaybedilenler ve işkence görenler için bir anıt yapılmasını istiyoruz.”Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler