![](https://gazetepatika22.com/wp-content/uploads/2024/03/f-oturumu-.jpg)
İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu her hafta düzenlediği “F Oturması” eyleminin 625’incisini dernek binası önünde yaptı.
Bu haftaki eylemde halen Elâzığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutsak Mehdi Boz’un durumuna dikkat çekildi. Birçok hasta tutsak yakının ve insan hakları savunucusunun katıldığı eylemde hasta tutsakların fotoğrafları taşınırken, eylemde “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır engellenemez” pankartları açıldı. Açıklamada sık sık, “Tedavi haktır, engellenemez”, “İnsan haklarıyla insandır” sloganları atıldı.
Açıklama yapan İHD üyesi Taylan Bekin, Marmara Bölgesi’ndeki hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerini hatırlattı. Bekin, bu haftaki oturumda halen Elâzığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutsak Mehdi Boz’un durumunu paylaştı. Hasta tutsak Boz’un, tiroit bezi kanseri, KOAH, hipertansiyon, böbrek, mide, prostat ve diş hastası olmasına rağmen sağlık ve tedavi hakkına erişimi engellendiğini hatırlatan Bekin, 25 Mayıs 2016 tarihinde tiroit ameliyatı olan ve kanser teşhisi konulan Boz’un, tedaviye erişemediği gibi kelepçeli muayene dayatmasına da maruz kaldığını aktardı.
![](https://gazetepatika22.com/wp-content/uploads/2023/06/gazete_patika_logo-2.png)