![](https://gazetepatika22.com/wp-content/uploads/2024/04/f-oturumu-2.jpg)
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 630’uncusunu dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Buca Kırıklar Hapishanesi’nde tutulan yüzde 80 engelli raporu bulunan ağır hasta tutsak Mehmet Güvel’in durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı Cumartesi İnsanı Eren Baskın okudu.
Baskın, 78 yaşındaki Güvel’in Wernicke Korsakoff Sendrom’a bağlı hareket ve denge sorunu yaşaması nedeniyle başkalarının yardımıyla yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Güvel’in ayrıca prostat kanseri olduğunu ve tedavisi devam ederken 6 Şubat’ta gözaltına alınarak tutuklandığını aktaran Baskın, bu nedenle tedavisinin yarım bırakıldığını ifade etti.
Baskın, Güvel’in avukatı Doğa İncesu’un komisyonlarına yaptığı aktarımlarda Güvel’in sağlık sorunları nedeniyle ihtiyaçlarını karşılayamadığı aynı koğuşta kaldığı arkadaşlarının ona banyo yaptırıp yemek yaptığını belirtti. Güvel’in sağlıklı tedaviye erişiminin olmadığı, ağır engelli hali ve yaşı göz önünde bulundurularak tedavi ve sağlık hakkına erişiminin sağlanması için tahliye edilmesi gerektiği belirtildi.
Açıklama, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganıyla son buldu.
![](https://gazetepatika22.com/wp-content/uploads/2023/06/gazete_patika_logo-2.png)