Bizimle iletişime geçin

Güncel

3’üncü evre kanser hastası Fatma Özbay’ın serbest bırakılması çağrısı

F Oturumu eylemlerinin 639’uncu haftasında, kanser hastası ağır hasta tutsak Fatma Özbay’ın serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturması” eyleminin 639’uncusunu Beyoğlu’nda bulunan dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Aliağa Şakran T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Fatma Özbay’ın durumuna dikkat çekildi.  Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu adına Cüneyt Yılmaz okudu.

Fatma Özbay’ın çok sayıda hastalığının olduğunu ifade eden Yılmaz, Özbay’ın göz rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olduğunu ancak tedavisinin uygun yapılmadığı için gözlerinin “hızla” bozulduğunu belirtti.

Özbay’ın yaşamını tek başına sürdüremediğinin altını çizen Yılmaz, Özbay’ın 3. evre kanser hastası olduğunu ve kanserin yayıldığını dile getirdi. Özbay’ın yakınlarının tedavisinin gerekli şekilde yapılmadığını söylediğini aktaran Yılmaz, Özbay’ın yakınlarının söylemlerini şu şekilde aktardı: “Kardeşimi bir an önce serbest bırakmalarını ve gerekli tedavilerine dışarıda başlamak istiyoruz, bırakmayacaklarsa da tedavilerini gerektiği gibi yapmaları gerekiyor. Kardeşim ağır hasta. Geç olmadan yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

Özbay’ın 2023’ün Eylül ayından bu yana kontrol ve tedavi için hastaneye götürülmediğini ve bu nedenle sağlığının ağır tehdit altında olduğunun altını çizen Yılmaz, “Özbay’ın tedavi olabilmesi için infaz ertelemesi kararı ile serbest bırakılması gerekmektedir. Bu kapsamda ağır hasta mahpus Fatma Özbay ve bütün ağır hasta mahpusların serbest bırakılarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkililerin göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” dedi.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Güncel Haberler