Bizimle iletişime geçin

Emek

Mücadeleci Sendikalar: Emek sömürüsüne karşı Taksim’deyiz

Açlığa, yoksulluğa, geçim zorluğuna ve iş cinayetlerine karşı 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını vurgulayan sendikalar, “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz. Öleceksek ölelim, tutuklanacaksak tutuklanalım. İşçiler ve emekçiler, inşaatlardan, tekstillerden, tersanelerden, fabrikalardan, mahallelerden 1 Mayıs alanı Taksim’e akalım. Birlikte bu zulmün saltanatını yıkalım. Yaşasın 1 Mayıs” dediler.

Yadigar Aygün / İstanbul

İşçiler ve emekçiler her yıl olduğu gibi bu yıl da ekonomik kriz, artan yoksulluk, asgari ücret ve yüksek vergiler altında ezildi. 22 yıllık AKP iktidarı döneminde işçi ve emekçiler pek çok kazanılmış hakkını kaybetti. İşçi eylemleri yasaklandı, grev yasakları getirildi. İşçi sınıfı bu yılda emek sömürüsüne, iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırılmaya, ekonomik kriz ve geçim zorluğuna karşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda meydanlarda, alanlarda olacak. Her yıl tüm dünyada emek sömürüsüne, iş cinayetlerine, kadın cinayetlerine, ekolojik talana, baskı politikalarına karşı kutlanan 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’ne ilişkin sendikalar gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

‘İş cinayetleri artıyor’

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (DİSK/Dev Yapı-İş) Genel Sekreteri Nihat Demir, ekonomik krizin giderek derinleştiğine dikkati çekti. İş cinayetlerinin her geçen gün arttığını belirten Demir, “İşçiler ve emekçiler geçinemiyor. İnşaat işçileri her gün iş cinayetlerine kurban gidiyor. Sakat kalıyor, sakat kalmayan maalesef yatalak kalıyor. Bakıma muhtaç kalıyor. İşçilerin emeği sömürülüyor, emeği çalınıyor. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatları ödenmiyor. Bu kadar ortak sorunumuz varken herkesin Taksim’e 1 Mayıs alanına akması gerekiyor” dedi.

‘Öleceksek ölelim, tutuklanacaksak tutuklanalım’

Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu vurgulayan Demir, Taksim Meydanı’nın yasak kararını tanımayacaklarını söyledi. Demir, “İşçiler, inşaatlardan, tekstil atölyelerinden, tersanelerden, fabrikalardan, mahallelerden 1 Mayıs alanına akın etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Taksim yasaklanacak bir alan değil. Taksim için bedel ödemiş birçok şehidimiz var. Taksim’e sahip çıkmak demek emeğimize sahip çıkmak demek. Öleceksek ölelim, tutuklanacaksak tutuklanalım. Bedel ödemeden de bazı şeyler gerçekleşmiyor. O zaman bizde bedel ödeyeceğiz” diye konuştu.

‘Birlikte mücadele etmeye Taksim’e çalışıyoruz’

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Başkanı Neslihan Acar, işçi ve emekçilerin açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşadığını söyledi. Acar, “Ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. İşçiler ve emekçiler yoksullaşıyor. İşçiler ve emekçiler, asgari ücret ile geçinemiyor ve Temmuz’da herkes ara zam bekliyor. Emekliler 10 bin TL taban maaş ile geçinemiyorlar. Bu memleketteki emeği ile geçinen herkesin insanca yaşam kavgası ve talebi var. 1 Mayıs bu taleplerin tek ses ile dillendirildiği ve önümüzdeki senenin mücadele iradesinin dövüşerek ortaya konulduğu gündür. Bütün emekçileri ve işçileri sesimizin ulaştığı herkesi 1 Mayıs İşçilerin Birlik Mücadele Günü’nde birlikte mücadele etmeye Taksim’e çalışıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs” diye belirti.

‘Zulmün saltanatını birlikte yıkalım’

Karayolları Taşımacılık ve Emekçileri Sendikası (KATAŞ-SEN) Genel Başkanı Şahin Başaraner, işçi ve emekçilerin ortak mücadele ile omuz omuza mücadele etmek gerektiğini belirtti. Başaraner, “2000’li yılların başında aldığımız Taksim, 1976’dan beri biz işçilerin bedel ödediği ortak mücadelesini geliştirdiği bir alandır. Biz yıllardan beri 1 Mayıs alanı Taksim’dir diyoruz. Bu sene de bu şiar ile mücadeleci sendikalar ile birlikte işçi ve emekçi kardeşlerimiz ile Taksim Meydanı’nda olacağız. Bu karanlık günleri ancak omuz omuza vererek yan yana gelerek, birleşerek üstesinden gelebiliriz. Bu karanlığı yırtacak güç işçilerdir. Fabrikalarda, atölyelerde, çalışan kadın ve erkek işçiler, sendikalarda, derneklerde, emek örgütlerinde bir araya gelelim ve bu zulmün saltanatını birlikte yıkalım” dedi.Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Emek Haberler