Bizimle iletişime geçin

Dünya

İsrail’in saldırısında ABD merkezli yardım kuruluşunun 7 çalışanı hayatını kaybetti

Gazze’de gıda yardımı bırakan ABD merkezli yardım kuruluşunun çalışanları İsrail’in saldırısında hayatını kaybetti.

Fotoğraf / DepoPhotos

ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen-WCK), Gazze’de İsrail’in saldırısında 7 çalışanının öldüğünü bildirdi.

Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan yardım kuruluşundan yapılan açıklamada, “Dünya Merkezi Mutfağı, ekibimizin 7 üyesinin Gazze’de İsrail ordusu tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü üzüntüyle teyit ediyor.” ifadesine yer verildi. Yaşamını yitiren çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu oldukları aktarılan açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araç içerisinde bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, İsrail ordusu ile koordine içerisinde hareket edilmesine rağmen 100 ton gıda yardımı bıraktığı ambardan ayrıldıktan sonra hedef alındığı bilgisi paylaşıldı.

WCK’nin bölgedeki operasyonlarını derhal durdurduğu ifade edilen açıklamada, gelecekteki çalışmalar için de yakın zamanda karar alınacağı belirtildi. Kuruluşun üst düzey yöneticisi Erin Gore, saldırı için “Bu sadece WCK’ye yönelik değil, gıdanın bir savaş silahı olarak kullanıldığı acil durumlarda gönüllü olan insani kuruluşlara karşı bir saldırı” ifadesini kullandı. Gore, İsrail ordusunca yapılan saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle üzgün ve dehşet içinde olduğunu vurgulayarak, WCK çalışanlarının “insanlığın her şeyin üzerinde olduğunu gösterme” kararlılığının her zaman hatırlanacağını kaydetti.

ABC News’un haberine göre, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, içlerinde Avustralyalı Lalzawmi “Zomi” Frankcom’un da bulunduğu WCK çalışanlarının hayatını kaybettiği saldırıyı “trajedi” olarak tanımladı. WCK çalışanlarının İsrail saldırıları sırasında yaşamını yitirmesinin “tamamıyla kabul edilemez” olduğunun altını çizen Albanese, “İnsani yardım çalışanlarının ve sivillerin koruma altına alınması gerekiyor.” dedi. Albanese, “Bu konuda tüm sorumluluğun alınmasını istiyoruz.” diyerek İsrail’den bu konuda sorumluluk almasını istedi. Başbakan Albanese ayrıca, Avustralya Dışişleri Bakanlığının İsrail’in Canberra Büyükelçisi Amir Maimon’u bakanlığa çağırdığını ve hükümetin İsrail ile direkt iletişime geçtiğini ekledi.

Öte yandan İsrail savaş uçakları, Deyr el-Belah’ın El-Hakar bölgesindeki El-Beşir Camisi’ne hava saldırısı düzenledi. Saldırıda bir çocuk yaşamını yitirdi, 20 kişi yaralandı. İsrail ordusunun, Refah’ta düzenlediği bombalı saldırıda 4 Filistinli yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Dünya Haberler