Bizimle iletişime geçin

Dünya

İsrail, Refah’ı vurdu: En az 20 Filistinli katledildi

İsrail, Gazze’nin güneyinde bulunan en kalabalık kent olan Refah’ı hava saldırısıyla hedef aldı. Saldırıda üç evin vurulduğu belirtilirken en az 20 Filistinli katledilirken, çok sayıda kişinin ise yaralandığı kaydedildi.

Bir milyondan fazla insanın ‘güvenli bölge’ olduğu için sığındığı Gazze’nin güney kenti Refah’a İsrail savunma kuvvetleri tarafından hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 20 Filistininlinin katledildiği belirtildi.

Öte yandan Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şehri’nin kuzeyinde bulunan iki evi de hedef aldıklarını ve en az dört kişiyi katlettiklerini duyurdu.

İsrail tarafından yapılan saldırılar, Mısır’da, İsrail’in son ateşkes önerisini görüşmek için Hamas liderlerine ev sahipliği yapmasından saatler önce düzenlendi.

İsrail, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki son kalesi olduğunu iddia ettiği Refah’a haftalardır geniş çaplı bir askeri operasyon planlıyor. Ancak birçok ülke ve Birleşmiş Milletler, Refah’a saldırmanın bölgeye sığınan insanların sayısı nedeniyle bir insani felaketle sonuçlanabileceğinden kaygılı.

Hamas yetkilileri Pazar günü örgütün Gazze liderinin yardımcısı Halil El Hayya başkanlığındaki bir heyetin, Katar ve Mısırlı arabulucuların ilettiği İsrail’in son anlaşma teklifini görüşeceğini duyurdu. ABD’nin destek verdiği arabulucular, son dönemde anlaşma çabalarını hızlandırdı.

Reuters’a konuşan iki Hamas yetkilisi, son önerinin detaylarını açıklamadı, ancak görüşmelere yakın bir kaynak, Hamas’ın İsrail’in son ateşkes önerisine yanıt vermesinin beklendiğini belirtti.

‘Uzun Süreli Bir Sükûnet Dönemi’

Aynı kaynak, önerinin İsrail hapishanelerinde yatan Filistinlilerin serbest kalması karşılığında, 40’tan az rehinenin salıverilmesini öngördüğünü belirtti. Kaynak, aynı zamanda “uzun süreli bir sükûnet döneminin” söz konusu olduğunu belirtti. Bu ifadenin, İsrail’in Hamas’ın kalıcı ateşkes talebine alternatif yanıtı olduğu kaydediliyor.

Müzakerelerin ilk aşamasının sonunda da, İsrail’in Gazze’nin güneyi ve kuzeyi arasında serbest dolaşıma izin vermesi ve İsrail güçlerinin Gazze’den kısmen çekilmesinin ele alındığı ifade ediliyor.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da paralel ateşkes görüşmeleri yürütüyor.

7 Ekim’deki Hamas saldırısından bu yana 7’inci kez bölgeye giden Blinken, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki ABD-Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında konuştu. Blinken, Gazze’deki insani krizi hafifletmek için en etkin yolun ateşkese varmak olduğunu belirtti.

Fidan’ın İslami İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği üyeleriyle, aynı zamanda bazı Batılı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla buluşacağı belirtildi.(BBC’den derlenmiştir)Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Dünya Haberler