Bizimle iletişime geçin

Dünya

Hamas: Ateşkes görüşmelerinde olumlu atmosfer var

Katar ve Mısır devletleri arabuluculuğunda yürütülen görüşmeler sebebiyle bugün Kahire’ye giden Hamas heyetinden bir yetkili, ateşkes görüşmelerinde olumlu atmosferin bulunduğunu belirtti.

İsrail’in Filistin’ye yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırıları sürerken, rehinelerin serbest bırakılması ve ateşkes müzakerelerinin görüşmeleri de devam ediyor. İsrail’in en son sunmuş olduğu teklife yanıt vermek amacıyla Kahire’ye gelen Hamas yetkililerinin atmosferi olumlu buldukları belirtildi.

AFP’ye konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi ise İsrail’in metninde “büyük bir sorun” tespit edilmediğini belirterek, “İsrail yeni engeller getirmediği sürece olumlu bir atmosferin” olduğunu ileri sürdü. Mısır’daki görüşmelerde Hamas heyetine Siyasi Büro Üyesi Halil el Hayya başkanlık ediyor. Kahire’deki görüşmelerde, Hamas’ın İsrail’in ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki teklifine vereceği yanıtı sunması bekleniyor.

Gazze’de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin İsrail’in teklifine bugün Kahire’deki görüşmelerde yanıt vermesi bekleniyor. Reuters’a bilgi veren üst düzey bir Hamas yetkilisi, bugünkü görüşmede İsrail’in Cumartesi günü sunduğu ateşkes teklifinin ele alınacağını belirtti.

‘Rehineler Bırakılırsa Refah’a Saldırı Ertelenecek’

Reuters’e bilgi veren bir kaynağa göre, İsrail Cumartesi günü sunduğu teklifte, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması yönünde bir uzlaşma sağlanması halinde, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a planlanan askeri harekatı ertelemeyi öneriyor. Yaklaşık 40 rehinenin serbest bırakılması karşılığında İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin salıverilmesini içeren teklif belirli bir süre için ateşkes sağlanmasını da öngörüyor. Ancak İsrail, Hamas’ın kalıcı ateşkes talebini ise reddediyor.

ABD merkezli haber portalı Axios, İsrailli iki hükümet temsilcisine dayandırdığı haberinde teklifin İsrail’in “ateşkesin kalıcı olarak sağlanmasını” tartışmaya hazır olduğunu içerdiğini de yazdı. Haberde, İsrail hükümet temsilcilerinin ilk kez Gazze’deki savaşın sona ermesi konusunda olası görüşmelerden söz ettiğine dikkat çekildi.

Biden Refah Saldırısı’na Karşı

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yaptığı telefon görüşmesinde de “Gazze Şeridi’nde derhal ateşkes sağlanması ve rehinelerin serbest bırakılması için yürütülen müzakereler” ele alındı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Gazze’ye insani yardım sevkiyatının artırılmasının ele alındığı görüşmede, Biden, İsrail ordusunun Refah’a yönelik operasyonuna karşı çıktığını bir kez daha vurguladı.

Riyad’da Gazze Ateşkesi Görüşülecek

Kahire’nin yanı sıra Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da da Gazze’de ateşkes konusu gündemde. İsrail ve Ürdün ziyareti öncesinde Riyad’a giden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dünya Ekonomi Forumu’nun (WEF) ve Körfez İşbirliği Konseyi’nin toplantılarına katılacak. Bu toplantılarda Gazze’de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması çabaları ele alınıyor. Toplantılara aralarında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un da olduğu Avrupa ve Ortdadoğu ülkelerinden bakanlar katılıyor.

ABD ve AB’nin terör örgütleri listesindeki Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırıları sırasında İsrail’in verdiği bilgilere göre 1170 kişi öldürülmüş, 250 kişi de rehin alınmıştı. İsrail, halen 129 rehinenin Hamas’ın elinde olduğunu, bunlardan 34’ünün hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtiyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında ise Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 34 bin 400’den fazla kişi hayatını kaybetti.(DW’den derlenmiştir)Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Dünya Haberler