Bizimle iletişime geçin

Dünya

Gürcistan Cumhurbaşkanı: Yabancı Etki Yasasını veto edeceğim

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili, Parlamento tarafından kabul edilen tartışmalı olan geniş çaplı protestolara yol açan ‘Yabancı Etkinin Şeffaflığı’ yasa tasarısını veto edeceğini söyledi. 

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili, Parlamento tarafından kabul edilen tartışmalı ‘Yabancı Etkinin Şeffaflığı’ yasa tasarısı ile ilgili “Bu kabul edilemez bir durum çünkü Gürcistan’ın sivil topluma, medyaya ve Avrupa Komisyonu’nun tavsiyelerine yönelik tutumunda bir dönüşü yansıtıyor” dedi.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisini, ülkenin Avrupa Birliği’ne katılma hedefleri açısından bir gerileme olarak görülen bu tasarıyı desteklediği için sert bir dille eleştiren Zourabichvili, “Avrupa ile bütünleşmeye yönelik politikamızla da tutarlı olmayan bir tutum. AB tavsiyelerinin ruhuna ve lafzına doğrudan aykırı” dedi.

Zourabichvili tasarının tamamen iktidar partisinin inisiyatifi mi yoksa Moskova’nın tasarının geçmesinde parmağı olup olmadığını söylemenin zor olduğunu belirtirken Kremlin’in Gürcistan’ın Batı yanlısı isteklerinden memnun olmadığını salık verdi.

“Moskova’nın Gürcistan’ın Avrupa Birliği yolundaki bu hızlı ilerleyişini takdirle karşılamadığı çok açık.” diyen Zourabichvili, “Avrupa entegrasyonunu desteklemek ve pekiştirmek için elimden gelen her şeyi yapmak, anayasanın bana verdiği bir görevdir.” ifadesini kullandı.

Zourabichvili, “Yetkililer ülkenin beklediğini yapmıyor ve halk tepki gösteriyor çünkü ülke Avrupa’yı istiyor. Yıl sonunda katılım müzakerelerinin açılışını görme olasılığını kaybetmek istemiyor.” diye iktidara halkın taleplerini görmesi mesajını verdi.

‘Yabancı Etkinin Şeffaflığı’ yasası neyi içeriyor?

Tasarı, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını ülke dışından alan Gürcistan’da kurulan kuruluşların “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyor. 

Tasarıya göre, “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kabul edilen STK ve medya gibi kurum ve kuruluşlarının, kamu siciline aynı isimle kayıtlı olması gerekiyor. Kayıt sırasında, kurum ve kuruluşları tarafından tüm gelirlerin yansıtılması gerekecek.

Tasarıya göre, aynı zamanda kuruluşların her yıl mali beyanname doldurma zorunluluğu da olacak. 

Yasa tasarısı, Adalet Bakanlığına her an konuyu araştırma, inceleme ve takip etme yetkisi veriyor. “Yabancı bir gücün” çıkarlarını yürüten kuruluş olarak kaydolmaktan kaçınmak veya beyannamenin doldurulmaması, kuruluşu 25 bin Gürcistan larisi (8 bin 500 euro) cezayla karşı karşıya bırakacak.

Muhalifler ne diyor?

Muhalifler ve eleştirmenler, tasarının demokrasi yanlısı STK’lar ve diğer kuruluşlar üzerinde aşırı derecede caydırıcı bir etkisi olacağı uyarısında bulunuyor.

Kremlin tarafından yürürlüğe konulan yasalara benzerliği nedeniyle de muhaliflerce “Rus yasası” adıyla anılıyor. Zourabichvili ve muhalifler, tasarının Rusya’nın talimatıyla hazırlandığını ileri sürerek iptal edilmesini istiyor.

Muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareket, Gürcü Hayali Partisi’ni, Gürcistan’ı Rusya’nın etki alanına sokmaya çalışmakla suçlarken, iktidar bu iddiaları reddediyor. Gürcü Hayali Partisi, eski başbakan ve servetini Rusya’da kazanmış bir milyarder olan Bidzina Ivanishvili tarafından kurulmuştu. (Euronews’ten derlenmiştir)Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Dünya Haberler