Bizimle iletişime geçin

Güncel

Eğitim sendikaları öğretmen Oktugan’ın katledilmesini protesto etti

Öğretmen İbrahim Oktugan’ın katledilmesini protesto eden Eğitim sendikaları, “Öğretmenler güvencesiz ortama itildi.  Yeni bir düzenleme yapılmalıdır” dediler.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen), Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) ile Özel Öğretmenler Sendikası, İstanbul’da öğretmen İbrahim Oktugan’ın öğrencisi Y. K. tarafından katledilmesine dair basın açıklaması yaptı. Eyüp’te bulunan Final Akademi Anadolu Lisesi önünde yapılan açıklamada, “Şiddete ceza öğretmene güvence” sloganı atıldı. 

Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Filiz Tiryaki, öğretmenlerin yanlış eğitim politikaları nedeniyle şiddet ortamının mağduru haline geldiğini söyledi. Tiryaki, cezasızlık politikaların eğitim çalışanlarının korku ve güvensizlik duygusuyla karşı karşıya kalmasına neden olduğunu vurguladı. Tiryaki, “Bu vahim durum, öğrenci ve veliler nezdinde öğretmenleri eğitim sisteminin tüm sorunlarının kaynağı olarak gösteren, Milli Eğitim Bakanlığı destekli şikayet mekanizmaları ile itibarsızlaştıran ve eğitim sistemindeki nitelik kaybıyla öğretmenlik mesleğini değersizleştiren bir sürecin sonucunda oluşmuştur” dedi.

‘Yeni bir düzenleme yapılmalıdır’ 

Eğitim emekçilerinin her türlü baskı ve tehditlerin kıskacında olduğunu, güvensiz ve güvencesiz iş ortamlarına itildiğini vurgulayan Tiryaki, okullardaki şiddet olaylarına karşın yeni bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Veliler ve öğrencilerin de bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini belirten Tiryaki, “Her türlü baskıya, tacize ve şiddete karşı can güvenliğimizi ve itibarımızı koruma konusunda mücadelemizin devam edeceğinin bilinmesini belirtiyor, yitirmiş olduğumuz eğitim emekçisi arkadaşımıza yapılan bu canice saldırıyı lanetliyoruz” diye belirtti.Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler