Bizimle iletişime geçin

Emek

DİSK’in ‘Gelirde Adalet, Vergide Adalet’ talebiyle başlattığı yürüyüş tamamlandı

“Gelirde Adalet, Vergide Adalet” talebiyle İstanbul’dan yola çıkan DİSK, yürüyüşün 5’inci gününde Ankara’ya ulaştı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), İstanbul’dan Ankara’ya “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” talebiyle başlattığı yürüyüş 5’inci gününde tamamlandı. DİSK üyeleri buradan sloganlarla Ulus Meydanı’na yürüdü. Ulus’ta gerçekleştirilen açıklamaya KESK, TMMOB, TTB, HEDEP, CHP ve çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yaşadığımız bu yüksek enflasyon, hayat pahalılığı karşısında bizi görmeyenler, sesimizi duymak istemeyenler, üzerimizdeki vergi yükünü arttırmak isteyenler, her türlü adaletsizliği büyütenler, ücretlerimizin alım gücümüzün her geçen gün azalmasına neden olanlar bu meydanı görsünler. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına tarihimizin en büyük bölüşüm kriziyle giriyoruz. Hepimiz çalışıyoruz, üretiyoruz ama ürettiklerimizden aldığımız pay, milli gelirden aldığımız pay cumhuriyet tarihin en düşük düzeyinde” ifadelerini kullandı.

İki asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısına denk geldiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Bu ülkede rakamlar apaçık ortada olduğu bir süreçte ‘Aşırı yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan kişi bulunmamaktadır’ diyecek kadar işçiden, emekçiden, halktan, gerçeklerden kopmuş bir zihniyet yönetiyor. Bu ülkeyi enflasyonun sebebini ücret artışları olarak gören bir zihniyet yönetiyor. Bir ortalama ücret olan asgari ücretin insanca yaşanabilir bir ücret olması için ürettiğimizden payımızı almak için yürüdük. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da mücadele edeceğiz” dedi.

Çerkezoğlu şöyle devam etti: “Daha fazla vergi almak istiyorsanız artık işçinin, emekçinin, emeklinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin. Etrafınıza bakın etrafınıza. O rekorlar kıran şirketlerinize bakın. Kur Korumalı Mevduat’tan milyonlar kazanana bakın. Çekin elinizi soframızdaki ekmekten. Çekin elinizi çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğinden.”Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Emek Haberler