Bizimle iletişime geçin

Güncel

‘Birlikte kazanacak, birlikte yöneteceğiz’

Dersim’de Dersim İttifakı’nın aday tanıtım etkinliğinde konuşan SMF MYK üyesi Mahir Gürz, “Dersim’i asla ve asla faşizme ve gericiliğe teslim etmeyeceğiz. Birlikte kazanacak, birlikte yöneteceğiz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Partisi (EMEP), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Partizan’ın yer aldığı Dersim İttifakı, kent merkezinde bulunan Seyid Rıza Meydanı’nda aday tanıtım etkinliği düzenledi. Alanda, “Dersim biziz birlikte kazanacağız” pankartı yer aldı

“Devrimci irade teslim alınamaz”

İttifak bileşenlerinin temsilcilerinin konuşmalarıyla başlayan etkinlikte ilk olarak söz alan SMF Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mahir Gürz, AKP-MHP iktidarının, devrimci güçler başta olmak üzere bütün toplumsal dinamiklere dönük saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi. Gürz, “Halktan, emekten, doğadan, kadından yana mücadele edenlere karşı gün geçmiyor ki bir saldırı olmasın. Birkaç gün önce devrimci tutsaklarla dayanışan devrimci güçlere bir saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda onlarca yoldaşımız gözaltına alındı ve tutuklandı. Hiçbir gözaltı veya tutuklama devrimci iradeyi teslim alamaz” dedi.

“Birlikte kazanacak, birlikte yöneteceğiz”

Emeğe, doğaya, kadına, sanata, yani iyiden ve güzelden yana olan her şeye düşman olan bir iktidar ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan Gürz, “Dersim’in tarihine, inancına ve bütün demokratik birikimlerine düşman ceberut bir iktidar ile karşı karşıyayız. Bu kuşatma Dersim halkının politik iradesi ve mücadelesi ile boşa düşürülecektir. Bu coğrafyada komünistlerin, sosyalistlerin, yurtseverlerin izleri var. Emekçi halkımızın yarattığı alın teri var. Dersim’i asla ve asla faşizme ve gericiliğe teslim etmeyeceğiz. Birlikte kazanacak, birlikte yöneteceğiz” ifadelerini kullandı.

31 Mart seçimleri öncesi açlık, yoksulluk, savaş ve sömürünün giderek arttığı bir süreçten geçildiğini aktaran EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin ise, “Emeğin, barışın ve kardeşliğin mücadelesini veren işçiler, ezilen halklar yan yana gelerek güç birlikleri kuruyor. Dersim’de ortak yönetim eşit hukuk temelinde yan yana geldik ve güç birliği oluşturduk. Dersim yıllardır emeği için mücadele eden, sendikal hakları için mücadele eden enerji işçileridir. KHK’ler ile hayatları dar edilen kamu emekçileridir. Dersim emektir. Dersim, Sihenk’tir, Gazik’tir, Alibaba’dır. Dersim politik baskılar sonucu geleceğe dair umutlarının azalmasından dolayı kendi topraklarını bırakarak yurtdışına göç etmek zorunda kalan gençlerimizdir. 8 Martlarda sokaklarımızı dolduran kadınlardır Dersim. Dersim madencilik talanına karşı, ranta kaşı mücadele eden halkımızdır, köylülerimizdir. Dersim inancını AKP’ye yedeklemeye çalışanlara karşı ‘hayır’ diyen halkımızdır. Dersim biziz” sözlerine yer verdi.

Konuşmasını Kirmançkî gerçekleştiren DEM Parti İl Eşbaşkanı Esma Ataş, “Bu topraklarda çok can verildi. Onları sahiplenmek, korumak, doğamızı, kimliğimizi, inanç yerlerimizi korumak adına bir olmamız gerekiyor. Suyumuz bir, inancımız bir. Karşımızdakiler birlik olmuş. Biz bir olmadıkça kaybedeceğiz, hep birlikte mücadele etmeliyiz” diye ifade etti.

“Kuşatmaya karşı birlik olmak dışında yolumuz yok” 

Son olarak konuşan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise “Halklarımız Kürdistan’da baskı, geleceksizlik ve umutsuzluklar ile karşı karşıya. Sermaye tüm yaşam alanlarımızı gasp etmenin peşinde. Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci dünyada ikinci sırada. Kürt halkı olarak, Kızılbaş Aleviler olarak inancımız, kimliğimiz baskı altında. Bu kuşatmaya karşı birlik olmak dışında yolumuz yok. Yanlışlarımızı giderme olanağımız var. Biz halkçı, emekçi, ekolojist, kadını esas alan bir iradeyi temsil ediyoruz. Kendimize, birbirimize inanalım. Serkeftin” dedi.

Konuşmaların ardından Dersim İttifakı’nın adayları halkı selamladı. Adaylar, “Dersim’de ve ilçelerinde kazanacağız” vurgusu yaptı.  

“Zimane me hebûna me ye, welate me ye” diye sözlerine başlayan Dersim Belediye Eşbaşkan Adayı Birsen Orhan, “Bu kenti yeniden inşa edeceğiz. 31 Mart’ta da bütün güçlerimizle özgürlük halayımızı çekeceğiz. DEM gelir devran döner” dedi. Dersim Belediye Eşbaşkan Adayı Cevdet Konak ise toplumsal, siyasal ve ekonomik krizlerinin yoğunlaştığı bir süreçte Dersim’in çoklu sorunlarına çözüm olacaklarını dile getirdi. Konak, “Halkımızın tüm görüş ve eleştirilerini aldık. Başımız gözümüz üzerine. Biz bu kenti sizlerle birlikte yöneteceğiz. Mutlaka kazanacağız” mesajı verdi

Etkinlik, sanatçı Mazlum Büyüktaş’ın şarkıları, halaylar ve zılgıtlarla sona erdi.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler