Bizimle iletişime geçin

Güncel

3 gündür gözaltında tutulan gazetecilerin ifade işlemleri tamamlandı

3 gündür gözaltında tutulan gazetecilere sosyal medya paylaşımları ve takip ettikleri haberler sorulurken, kadın gazetecilere ise MKG’nin basın toplantılarına neden katıldıkları soruldu. 

İstanbul’da, 23 Nisan’da yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Esra Solin Dal, Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Enes Sezgin ile Özgür Basın emekçileri Saliha Aras, Yeşim Alıcı, Beste Argat Balcı, Şirin Ermiş ve gazeteci Erdoğan Alayumat, Ankara’da yapılan ev baskınında MA muhabiri Mehmet Aslan, Urfa’da yapılan ev baskınında ise MA eski muhabiri Doğan Kaynak gözaltına alındı. 

3 gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan gazetecilerin emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı. Avukatlardan alınan bilgilere göre, polisler gazetecilerin çalıştıkları kurum ve yayınları örgüte bağlamaya yönelik sorular sordu. Aynı zamanda gazetecilere X platformundan yaptıkları paylaşımlar ve İletişim Tespit Tutanağı (TAPE) kayıtları soruldu. Gazetecilere takip ettikleri haberlerin sorulduğunu belirten avukatlar, kadın gazetecilere ise Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) ile ilgili sorular sorulduğu bilgisini paylaştı. 

Avukatlar, kadın gazetecilere derneğin düzenlediği basın toplantılarına neden katıldıkları, amaçlarının ne olduğu yönünde sorular yönetildiğini dile getirdi.

Ayrıca Ankara Emniyeti’nde tutulan MA muhabiri Mehmet Aslan Emniyet’teki ifadesinde susma hakkını kullandı. Gözaltına alındığı sırada kendisine dayatılan “baş eğdirme” uygulamasına tepki olarak emniyette ifade vermek istemediğini beyan eden Aslan’ın, yarın SEGBİS üzerinden savcılık ifadesinin alınacağı öğrenildi.

Emniyet ifadesinde gazeteciler susma hakkını kullanırken, gazetecilerin yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor.(MA)Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler