Bizimle iletişime geçin

Güncel

Dersim’de Alevilerin kutsal saydığı mekanda taş ocağı projesi

Dersim’in Hozat ilçesinde bulunan Derviş Cemal Köyü’nde Nama Grup Metal A.Ş. tarafından taş ocağı projesinin yapılması tepki çekti. DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Dersim’in Hozat ilçesinde bulunan Derviş Cemal Köyü’nde Nama Grup Metal A.Ş. tarafından taş ocağı projesinin yapılacağı öğrenildi. Aynı köydeki Derviş Cemal Ocağı ise Alevilerin kutsal saydığı mekanlar arasında bulunuyor. DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ayten Kordu, soru önergesinde, “Söz konusu proje ile Derviş Cemal köylülerin geçim kaynağı olan meranın tahrip edileceği, kullanım alanlarının daraltılacağı ve bunun sonucunda köylülerin göç etmek zorunda kalma riskine rağmen projenin ısrarlı bir şekilde sürdürülmek istenmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

Kutsal mekanlara yönelik saldırı

Dersim’de, kutsal mekanlara geçmişte olduğu gibi günümüzde de doğrudan veya dolaylı yöntemlerle saldırıların devam ettiğine dikkat çeken Kordu, “Bu yöntemlerden birisi de Alevi halkının kutsal saydığı mekanların baraj ve maden işletmeciliği adı altında yapılması. Bu saldırıların temelinde yatan anlayış: Şark Islahat Planı’ndan bugüne taşınan anlayışın kurumsallaşması ve süreklileşmesi olarak görülüyor” dedi.

Tarımsal üretim alanları tehlike altında

Dersim’de maden işletmeciliği adı altında kutsal mekanlara yapılan saldırıların bir örneğinin Hozat İlçesi’ne bağlı Derviş Cemal Köyü’nde Alevilerin kutsal mekanlarından Derviş Cemal Türbesi yakınlarında yaşandığını belirten Kordu, “Maden ocağının yapılacağı yerin Derviş Cemal Türbesi’ne yakın olmasının yanında söz konusu alanın mera vasfı taşıyan arazi, yoğun bir şekilde hayvancılık ve tarım yapılmaktadır. Dolayısıyla söz konusu faaliyet ile köylülerin inanç alanı ile birlikte tarımsal üretim ve hayvancılık yaptıkları geçim alanları da tahrip edilmekte ve insansızlaştırmak istenmektedir” ifadelerini kullandı.

Köylüler göç etmek zorunda kalacak

Kordu, soru önergesinde, “Nama Grup Metal A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan mermer ocağı işletmesi başta köylüler ve çevreciler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin tepkisini haklı kılmaktadır. Enerji projeleri ve yatırım amaçlı bu tür projelerin, hayata geçirildiği bölgede ekolojik denge ve doğa üzerinde geri dönüşü olmayan ağır bir tahribat yarattığı gibi bölge halkının inancı gereği kutsal saydığı ziyaret ve ocakların da yok olmasına neden olmakta ve geçim kaynaklarının dayandığı alanlar yok edilince köylüler göç etmek zorunda kalmaktadırlar” dedi.

Doğa yerine sermayeyi koruyan anlayış

Ayten Kordu sözlerini şöyle sürdürdü; “Erzincan’ın İliç İlçesi’ndeki Çöpler Altın Madeni için “Çevresel Etki Değerlendirmesi” (ÇED) olumlu raporu veren şirketin yönetim kurulunda bulunan Ahmet Oğuz Öztürk’ün, Anagold Madencilik A.Ş.’nin de yönetim kurulunda yer alması örneğinde olduğu ÇED raporları çoğu zaman doğayı, halkın inanç ve değerleri yerine sermayeyi koruyan bir yerden değerlendirilmektedir. Derviş Cemal Köyü’ndeki maden ocağının ÇED raporunda yer alan bilirkişilerin güvenirliği ile ilgili de ciddi iddialar söz konudur.”

Kordu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

“*Nama Grup Metal A.Ş. tarafından Derviş Cemal Köyü’nde işletilen maden ocağının ÇED raporu için belirlenen bilirkişilerin ÇED raporuna olumlu rapor verecek şekilde belirlendiği iddiası doğru mudur?   Söz konusu bilirkişi üyeleri hangi ölçütlere göre belirlenmiştir?

*Hozat ilçesine bağlı Derviş Cemal köyü civarında yapımı planlanan taş ocağı projesinin ruhsatlandırılan alanın büyüklüğü ne kadardır?

*Söz konusu taş ocağı projesi, Derviş Cemal Türbesi’ni de kapsayan ziyaretgah bölgesini de tehdit etmektedir. Dersim halkı ve Alevilerin kutsal saydığı Derviş Cemal Türbesi’nin zarar görme riskine karşı projenin sürdürülmek istenmesinin gerekçesi nedir?

*Söz konusu proje ile Derviş Cemal köylülerin geçim kaynağı olan meranın tahrip edileceği, kullanım alanlarının daraltılacağı ve bunun sonucunda köylülerin göç etmek zorunda kalma riskine rağmen projenin ısrarlı bir şekilde sürdürülmek istenmesinin gerekçesi nedir?”Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Güncel Haberler