Bizimle iletişime geçin

Dünya

Ukrayna güçleri Harkov’un bazı bölgelerinde geri çekiliyor

Rusya’nın Harkov bölgesine yönelik başlattığı harekat nedeniyle Ukrayna askerleri bölgedeki bazı yerlerden geri çekiliyor.

Ukrayna ordusu, ağır ateş altına alınan iki bölgedeki birliklerinin “daha avantajlı” yerlere konuşlandıklarını duyurdu. Ukrayna ordusu, Lukyantsi and Vovçansk’taki birliklerin, “askerlerin hayatını korumak ve kayıpları önlemek” amacıyla çekildiğini açıkladı.

Açıklamada, durumun zorluğu kabul edilirken, “Rus işgalcilerin mevzi elde etmesine izin verilmediği” savunuldu. Ukrayna istihbarat servisinin direktörü Kirilo Budanov, daha önce yaptığı açıklamada birliklerinin cephe hattında durumu kontrol altına aldığını söylemişti.

Rusya’nın eline geçen Vovçansk’ın Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Harkov’a mesafesi 74 kilometre. Bu ve diğer bazı bölgelerden binlerce sivil, Rus birliklerinin ilerleyişi nedeniyle Harkov’a kaçtı. 8 bin sivilin evlerini terk ettiği bildiriliyor.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sınır gerisinden başlatılan bu yeni saldırı nedeniyle dış gezilerini süresiz olarak iptal etti. Zelenskiy, Salı akşamı Harkov ve Donetsk’teki durumun çok ciddi olduğunu doğrulayan bir açıklama da yaptı. Ukrayna lideri, Harkov’daki halktan savaşçıların bölgeyi korumak için ayağa kalktığını söyledi ve onlara teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Kiev ziyaretini yaptığı sırada cephe hattının bu denli hareketlenmesi de konuşuluyor. Blinken ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, silahları cephe hattına ulaştırmak hızla çalıştıklarını aktardı.

Vovçansk polis müdürü sosyal medyadan yaptığı bilgilendirmede, çatışmaların ağır olduğunu ve Rusya’nın kasabada mevziler oluşturmaya başladığını kaydetti. Kasabanın düşmesinin ciddi bir askeri önemi bulunmasa da Ukrayna’nın moraline darbe olacağı değerlendiriliyor.

Geçen Cuma günü sınırı geçen Rus birliklerinin ilerleyişi karşısında Kiev bölgeye takviye birlikler gönderdi. Bu ilerleyiş, 2022 Şubat ayında başlayan topyekûn işgal girişiminden bu yana Moskova’nın en ciddi harekatlarından biri olarak değerlendiriliyor.(BBC)Mayıs 2024
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Daha Fazla Dünya Haberler