Bizimle iletişime geçin

Güncel

Tutsaklar ihlalleri koğuşu ateşe vererek protesto etti

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutsakların, hak ihlallerini protesto etmek için B bloktaki koğuşu 2 kez ateşe verdiği belirtildi.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan siyasi tutukluların, maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için 15-19 Haziran’da B blokta bulunan koğuşu ateşe verdiği belirtildi. Dumandan etkilenen tutukluların revire kaldırıldığı kaydedildi. 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde; tutuklularla görüşen Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi’nden avukat Onur Can Aykut, tutukluların, sürdürülen tecrit politikaları, siyasi tutukluların farklı bloklarda tutulması ve cezaevi idaresinin keyfi uygulamalarına karşı 2 defa koğuşlarını ateşe verdiğini doğruladı. 

Baskılar artırıldı

Yapılan eylemin ardından tutukluların spor ve benzeri faaliyetlerinin kaldırılarak, baskının daha da artırıldığı bilgisini veren Aykut, tutukluların kendisine cezaevi birinci müdürünün sorunu kişiselleştirdiğini ve “Ben burada olduğum sürece durum değişmez. Avukat ve aile de almam” dediğinin aktarıldığını paylaştı. Aykut, cezaevi savcısının da çözüme yönelik herhangi bir girişimi olmadığını ve tutukluların göndermiş olduğu şikayet dilekçelerine yanıt vermediğini kaydetti.

ÖHD İzmir Şube Eşbaşkanları Şükran Öztürk ve Velat Zeren ile avukat Halil Coşkun Nehir Bilece’den oluşan heyetin, hak ihlallerine ilişkin tutuklularla görüşmesi bekleniyor. Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Güncel Haberler