Bizimle iletişime geçin

Güncel

‘Kayyum iradesine teslim olmayacağız sokaklar bizim direniş bizim’

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının gasp edilmesini Kadıköy’e protesto eden DEM Parti ve İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, “Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Kürditan halkı, Türkiye emekçileri bu 21 yıllık ceberrut iktidarı gönderdi. Türkiye’nin her yerinde çok büyük bir ders aldılar. Büyük yenilgiye uğradılar. Onun için kimse endişelenmeyin, sokaklar bizimdir. Direniş bizimdir. Asla bu kayyum siyasetine teslim olmayacağız” dedi.

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri ve DEM Parti, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının gasp edilmesini İstanbul Kadıköy Halitağa’da bulunan DEM Parti ilçe binası önünde protesto etti. “Van Halkının İradesi Gasp Edilemez” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Van’da Hırsız var” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu okudu.

Van halkı iradesini sandıkta güçlü bir şekilde gösterdi

Otlu, Van halkının iradesini sandıkta güçlü bir şekilde yansıttığını vurgulayarak bu iradenin kayyım rejimine verilen en büyük cevap olduğunu söyledi. Otlu, “Partimiz 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van’dan tarihte eşine az rastlanır bir zaferle ayrılmıştır. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü Dem Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır” dedi.

Halk mesajını verdi

Van halkının iradesinin gasp edildiğini belirten Otlu, “Halk bu kadar açık mesaj vermişken, Van’da yeni hukuksuz girişimler devreye konulmaktadır. Bilindiği üzere; Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir. Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur” diye konuştu.

Mahkeme aldığı kararı çiğnedi

Mahkemenin aldığı kararı çiğneyerek hukuksuzluk yaptığının altını çizen Otlu, “Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini ret etmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yeni itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK’ya bildirimde bulunmuştur. Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarını iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür” dedi.

“Bir an önce bu yanlıştan dönün”

AKP-MHP bloğuna uyarıda bulunan Otlu, bir an önce bu karardan dönülmesi gerektiğini söyledi. Otlu, “Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz” dedi.

“Direniş bizimdir sokaklar bizimdir”

HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir de, kayyım zihniyetine teslim olmayacaklarının altını çizerek, AKP’nin seçimlerde yenildiğini söyledi. Demir, “Buradan saraya AKP-MHP bloğuna ve onların yandaşlarına, yerli işbirlikçilerine ve bugün Van’daki gasp politikası adayına duyurmak istiyorum. Siz kaybettiniz. Siyaseten artık bitmiş, tükenmiş, meftaya dönmüş bir iktidarın son çırpınışlarıdır, bu böyle bilinsin. Biz güçlüyüz, biz kazandık. Kürdistan halkı, Türkiye emekçileri bu 21 yıllık ceberrut iktidarı gönderdi. Amed’de, Muş’ta, Van’da, Iğdır’da, İstanbul’da, Mersin’de Türkiye’nin her yerinde çok büyük bir ders aldılar. Büyük yenilgiye uğradılar. Onun için kimse endişelenmesin sokaklar bizimdir. Direniş bizimdir. Asla bu kayyum siyasetine teslim olmayacağız” diye konuştu.

DEM Parti ve İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri yarın saat 18:00’de Esenyurt’ta protestolarına devam edecek.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler