Bizimle iletişime geçin

Güncel

İkizköy muhtarı ve doğa savunucusu Nejla Işık’a verilen para cezası iptal edildi

İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a pankart asma gerekçesiyle verilen 40 bin TL iptal edildi. Karara ilişkin açıklama yapan Işık, “bu kararı haklı mücadelelerinin bir zaferidir” dedi.

Muğla İkizköy muhtarı Nejla Işık‘a pankart asma iddiasıyla kesilen 40 bin TL para cezasının iptali için Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme Nejla Demirci lehine karar vererek para cezasını iptal etti.

İkizköy muhtarı Nejla Işık, davayı kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bu ceza, haklı mücadelemize kesilmiş bir cezaydı. Yalnızca bize değil; toprağını, ağacını, köyünü, yaşam alanlarını savunan herkese bir gözdağıydı. Bu davayı kazanmış olmaktan mutluyuz. Fakat bizim asıl mutluluğumuz, sonuna kadar haklı olduğumuzu bildiğimiz asli davamızı ve mücadelemizi kazanmak; köyümüzü, zeytinliklerimizi, topraklarımızı, tarihimizi madenin kirli elinden kurtarmak olacak. Beş sene önce çıktığımız bu yola istedikleri kadar taş koysunlar, asla vazgeçmeyeceğiz. İrademize, mücadelemize, haklı davamıza sahip çıkan; bizleri yalnız bırakmayan, Akbelen için adalet sesine ses olan tüm kamuoyuna kendim ve köyüm adına teşekkür ederim. Direne direne, birleşe birleşe, eninde sonunda bu davayı kazanacağız” dedi.

İkizköylüler’in mücadelesi sürüyor

Akbelen Ormanı’nın kömür madeni için kesilmesine karşı beş yıldır mücadele eden İkizköylüler, tarım arazilerini ve köylerini koruma mücadelesini sürdürüyor. İkizköy Mahallesi Muhtarı Nejla Işık’a pankart astığı gerekçesiyle kesilen para cezası, İkizköylülerin nöbet alanında devam eden mücadele sırasında verilmişti.

Duruşma sırasında İkizköylüler, görevli polis memurlarının davayla ilgili vatandaşları içeri almayarak adil yargılanma haklarını ihlal ettiğini belirterek tutanak altına aldı. Mahkeme başkanının izin vermesi üzerine İkizköylüler mahkeme binasına alındı.

Nejla Işık, afiş asmadığını ve kendisine bulaşık yıkarken pankart astığı gerekçesiyle ceza kesildiğini belirtti. İdari para cezasını iptal etmek için yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını söyleyen Işık’ın avukatı İpek Sarıca, para cezasının tutanaklarda belirtilen gerekçelerinin gerçeği yansıtmadığını ve yasalara aykırı olduğunu savundu.

Mahkeme, kararını 15 gün içinde taraflara tebliğ edeceğini bildirdi. Duruşmanın ardından İkizköylüler mahkeme önünde basın açıklaması yaparak bu zaferi kutladı.Haziran 2024
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daha Fazla Güncel Haberler