Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hapishanede tutsak bulunan Ayşe Gökkan’a ‘insanlık ve cesaret’ ödülü verildi

Paul Grüninger Vakfı’nın “insanlık ve cesaret” ödülü TJA önceki dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verildi.  

İsviçre sınırını Nazilerden kaçan mültecilere açan ve pek çok mültecinin hayatını kurtaran Paul Grüeninger (1891-1972) anısına verilen ödülün bu yılki sahibi Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunan Tevgera Jinên Azad (TJA) önceki dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan ile Polonyalı mülteci işçi Paula Weremiuk’a verildi.

Paul Grüeninger Vakfı tarafından verilen “insanlık ve olağanüstü cesaret” ödülü, İsviçre St. Gallen Kantonu Palace gösteri salonunda düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. 

MA’nın haberine göre Gökkan, tutuklu bulunduğu cezaevinden teşekkür mesajı yayınladı.

Gökkan’ın mesajında şu ifadelere yer verildi: “Paul Gruninger Vakfı’nı, Paul Grüninger’in ailesini, jüri üyelerini ve tüm konukları sonsuz güneşin ışıklarıyla ve ‘Jin, jiyan, azadi’ coşkusuyla selamlıyorum. Bu etkinliğe ve ödüle destek veren ve biz Kürt kadınlarını unutmayan herkese teşekkür ediyorum. Bir Tevgere Jinen Azad üyesi ve Nusaybin ile Qamişlo arasındaki utanç duvarına karşı mücadele eden biri olarak söylüyorum ki bu ödülü bireysel olarak hak etmedim, binlerce cesur kadının kolektif direnişi sayesinde kazandı. Bu direniş oldukça ses getirdi ve dünyanın dört bir yanından destek aldık. Bu yüzden onlarca yıl hapis cezasına çarptırıldım. Ama burada da yalnız değilim. Binlerce Kürt kadını cezaevlerini dolduruyor. Burada, Sincan Cezaevi’nde, cezalarını çoktan çekmiş olmalarına rağmen on iki kadın tutuluyor. Birçoğumuz mümkün olduğunca az ziyaret edilelim diye çok uzaktaki cezaevlerine götürülüyoruz. Çoğu zaman sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılıyoruz. Burada pek çok çirkin hikaye yaşıyoruz, ancak bu akşamı sizin için mahvetmek istemiyoruz. Fiziksel olarak yanınızda olmasam da kalbim sizinle birlikte. Taktir ödülü için teşekkür ederim. Jin, jiyan azad.”Aralık 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler