Bizimle iletişime geçin

Güncel

Hakkari’de AKP’lilerin saldırısına uğrayan gazeteci Kaya: Can güvenliğim yok

Hakkari’de AKP İl Başkanı Zeydin Kaya’nın yakınları tarafından saldırıya uğrayan gazeteci Mimar Kaya, 2 gündür bir eve sığındığını ve can güvenliğini olmadığını belirtti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesine dair karar, 2 Nisan akşamı Hakkari merkezde de protesto edilmişti. Protestolar sırasında AKP İl Başkanı Zeydin Kaya’nın kardeşlerinin de aralarında olduğu bir grup, gençlere saldırmış, silahla ateş etmişti.

Yaşananları görüntülemek isteyen gazeteciler linç edilmek istenmiş, Colemêrg Haber İmtiyaz Sahibi Mimar (Sofi) Kaya ise ölümle tehdit edilmişti.

Yaşananlara dair Mezopotamya Ajansı’na konuşan gazeteci Kaya, olay öncesinde de AKP’li Kaya’nın yakınları tarafından tehdit edildiğini belirtti. Sonraki süreçte bu tehditlerin sürdüğünü ve olayın yaşandığı gece de ölümle tehdit edildiğini aktaran Kaya, can güvenliğinin olmadığını ifade etti.

Aldığı tehditler nedeniyle haber takibi yapamadığını ve 2 gündür bir eve sığındığını dile getiren Kaya, tüm meslektaşları ve kentteki demokratik kurum ve örgütlere dayanışma çağrısında bulundu. 
 
Kaya, ayrıca “Can güvenliğim sağlanana kadar açlık grevine giriyorum” dedi.Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler