Bizimle iletişime geçin

Güncel

Gözaltına alınan EMEP İstanbul İl Başkanı Barbaros serbest bırakıldı

Gözaltına alınan EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, 3 işçinin yanarak hayatını kaybettiği Sultanbeyli’ye giderken hakkında “örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınarak, Sancaktepe İlçe Jandarma Karakolu’na götürülmüştü. 2015’te sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımdan dolayı gözaltına alındığı öğrenilen Barbaros, sonrasında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürülerek savcılık ifadesi alındı.

Barbaros’a, “Dersim’de ölen gerilla ile Siirt’e ölen asker, kardeşten de öteymiş” başlıklı haber paylaşımı soruldu. 

Paylaşımın kendisine ait olduğunu kabul eden Barbaros, “Bu haberle ilgili olarak bildiğim kadarıyla bir soruşturma da yoktur, paylaşımda herhangi bir şiddet çağrısı bulunmamaktadır. Aksine savaş karşıtı ve barış yanlısı haberdir. Ben siyasi bir partinin il başkanıyım, demokratik haklar ve barış yanlısı çağrılarda bulunmaktayım, herhangi bir örgütün propagandasını yapmak kastıyla hareket etmedim” ifadelerini kullandı. 

Avukatı Mustafa Söğütlü ise paylaşımın Evrensel gazetesinde çıkan bir haber olduğunu ve habere ilişkin herhangi bir soruşturma ya da kovuşturmanın bulunmadığını belirtti. Basın Kanunu’na göre soruşturma yapma süresinin geçtiğini vurgulayan Söğütlü, söz konusu haberde suç unsuru olmadığına söyleyerek, müvekkilin serbest bırakılıp takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

Sema Barbaros ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Mart 2024
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Daha Fazla Güncel Haberler