Bizimle iletişime geçin

Güncel

Görüşmelerin ardından Türkiye-Irak ortak bildirisi

Türkiye-Irak ortak bildirisinde, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Nisan’da Irak’a yapacağı ziyaret için “Tarihi başarı için tüm çabaların ortaya konacağı” belirtildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Müsteşarı İbrahim Kalın, Kandil’e yönelik yapılması planlanan sınır ötesi operasyona dair Iraklı yetkililerle işbirliği görüşmelerinde bulunmak üzere Bağdat’a gitti.

Yapılan görüşme sonrası ortak sonuç bildirisi yayımlandı. 

Bildiride, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 12 yıl aradan sonra Nisan ayında Irak’a yapacağı ziyaretin “Tarihi başarı için tüm çabaların ortaya konacağı” belirtildi.

Erdoğan, “İnşallah bu yaz, Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturacağız. Irak-Suriye sınırları boyunca 30-40 kilometre derinliğinde güvenlik koridoru oluşturacağız” demişti.

Bildiride, “Terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma alanlarında münhasıran çalışacak Ortak Daimi Komitelerin ihdası kararlaştırılmıştır” denilerek, Medya Savunma Alanları’na yapılmak istenen operasyona dair “PKK’nin Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi teşkil ettiği” savunuldu.

Bildiride, “Taraflar, Irak topraklarını kullanarak Türkiye’yi hedef alan örgüt ve uzantılarına yönelik alınması gereken önlemler konusunu istişare etmişlerdir” denildi. 

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıların da görüşüldüğü belirtilen bildiride, “Taraflar, Filistin davasının desteklenmesi konusunda güçlü iradelerini teyit etmişlerdir” ifadeleri yer aldı.

Bildiride, “Taraflar, öngörülen temas mekanizmaları çerçevesinde görüşmelerin düzenli ve kesintisiz bir çerçevede sürdürülmesi üzerinde mutabık kalmışlardır” denildi. Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler