Bizimle iletişime geçin

Dünya

Fransa’da parlamento seçimlerinin ikinci turu yapılıyor

Fransa’da, siyasi tabloyu yeniden şekillendirmesi beklenen parlamento ikinci tur seçimleri için bugün sandık başına gidiliyor. Faşist Ulusal Birleşme’nin (RN) en fazla oyu alacağını ancak parlamentoda çoğunluğu sağlayamayacağını öngörülüyor.

REUTERS/Sarah Meyssonnier

Fransa’da, Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasından alınan erken seçim kararından sonra yapılan parlamento seçimlerinin ikinci turu bugün yapılıyor.

Faşist RN, yapılan ilk tur oylamasında tarihi bir başarıya imza atarak , Fransa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez aşırı sağcı bir hükümetin kurulabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Ancak merkezci ve sol partilerin geçen hafta RN karşıtı bir barikat oluşturmak için güçlerini birleştirmesinin ardından, Le Pen’in RN’nin 577 sandalyeli Ulusal Meclis’te mutlak çoğunluğu elde etme umutları azaldı. Anketler, RN’nin baskın yasama gücü olacağını ortaya koyuyor.

Jordan Bardella’nın kendilerine başbakanlık koltuğunu kaptırıp Fransa’yı keskin bir şekilde sağa çekmelerine olanak sağlayacağını düşündükleri 289 sandalyelik çoğunluğa ulaşamayacaklarını gösteriyor.

Sandıklar saat 08.00’de (06.00 GMT) açılacak ve kasaba ve küçük şehirlerde saat 18.00’de, büyük şehirlerde ise saat 20.00’de (18.00 GMT) kapanacak. İlk tahminlerin, sandık merkezlerinden alınan kısmi sayımlara dayanarak oy verme işleminin sona ermesiyle birlikte açıklanması bekleniyor.Pek çok şey, seçmenlerin önde gelen RN karşıtı ittifakların aşırı sağın iktidara gelmesini engelleme çağrılarına uyup uymayacağına, yoksa aşırı sağcı adayları destekleyip desteklemeyeceğine bağlı olacak.

Geçtiğimiz ayki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa’nın sol kanadının lideri olan Avrupa Parlamentosu üyesi Raphael Glucksmann, Pazar günkü ikinci tur seçimlerini “Le Pen ailesinin bu ülkeyi ele geçirip geçirmeyeceğine” dair basit bir referandum olarak gördüğünü söyledi.

Geçtiğimiz hafta France Inter radyosuna konuşan tecrübeli oyuncu, “Fransa uçurumun kenarında ve atlayıp atlamayacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Irkçılık ve antisemitizm geçmişi nedeniyle uzun zamandır birçok kişi tarafından dışlanan RN, seçmenlerin Macron’a duyduğu öfke, hane halkı bütçelerinin kısıtlanması ve göç endişeleri nedeniyle desteğini artırdı.

Le Pen, Çarşamba günü TF1 TV’ye yaptığı açıklamada, “Fransız halkının değişime yönelik gerçek bir arzusu var” dedi ve parlamentoda çoğunluğu elde edeceğinden “çok emin” olduğunu sözlerine ekledi. RN’nin beklentileri karşılayamaması durumunda bile, 2022 yasama seçimlerinde kazandığı 89 sandalyenin iki katından fazla oy alarak, Fransa’yı yönetmesi zor bir ülke haline getirecek olan kontrol edilemeyen parlamentoda baskın bir aktör haline gelmesi bekleniyor.Temmuz 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Daha Fazla Dünya Haberler