Bizimle iletişime geçin

Güncel

FEDA, ADEF ve DİK’ten Dersim halkına çağrı: Oylar Dêrsim İttifakına

Yerel seçimlere ilişkin Dersim halkına seslenen FEDA, ADEF, DİK, “Dêrsim tarihindeki soykırım ve katliamlarda şu veya bu şekilde payı olan bütün düzen partilerini sandıkta yenilgiye uğratmak için oylar Dêrsim İttifakına!” çağrısı yaptı.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Demokratik Dêrsim Birlikleri Federasyonu (ADEF) ve Dersim İnşa Kongresi (DİK), 31 Mart yerel seçimlere ilişkin ortak yazılı açıklama yaparak Dersim halkına çağrıda bulundu. 

“Dêrsim merkez ve ilçelerinde düzen partilerini geriletmek, sandıkta yenilgiye uğratmak için çok haklı gerekçelerimiz vardır” denilen ortak açıklamada, “Dêrsim’de yaşayan her kişi, bu bilinçle sandığa gitmeli, Buda yetmez, çevresini seferber ederek düzen partilerine Dêrsim’de geçit verilmemelidir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Dêrsim’de 31 Mart Yerel Seçimleri için ortak mücadele, ortak iktidarlaşma vurgusuyla kurulan “Dêrsim İttifakı” Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (TİP), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) ile Partizan’ın bir araya gelerek oluşturdukları bir ittifaktır.

 “Dersim Kent ittifakı” egemenlere, ekolojik yıkım ve kimliksizleştirme politikalarına, inkar, imha ve asimilasyona, soykırımın her türüne karşı çıkma ve kentin öne çıkan hayati sorunlarına çözüm bulma iddiasıyla yola çıkmaları, biz Dêrsim ve Alevi kurumları açısından oldukça anlamlı ve değerlidir” denildi.

AKP-MHP iktidarının ekonomi politikalarının sonucu olarak ortaya çıkan işsizlik, yoksulluk ve bunun getirdiği hayat pahalılığının halklar üzerinde ağır bir yük bıraktığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu durum Dêrsim özgülünde çok daha yakıcı ve yıkıcı bir hal almıştır. İttifakın geçmişten gelen birikim ve tecrübeyle kent insanına, inancına, doğasına, emeğine sahip çıkma iradesini ortaya koyarak, halkın katılımı ile yönetmeye talip olduğunun perspektifini sunmuş olması, biz Dêrsim Kurumlarının “Dêrsim Kent İttifakı”nı desteklememizde önemli rol oynadığını özellikle ifade etmek isteriz. İktidarı ve devleti esas alanların aksine kent uzlaşısı ve ortak mücadele kültürü ile sol, sosyalist, devrimci yurtsever güçlerin Dêrsim merkez ve ilçelerinde oluşturmuş oldukları Dêrsim Kent İttifakı bundan dolayıdır ki, biz Dêrsim kurumları ve Dêrsim halkı nezdinde çok olumlu bir yerde durmaktadır” ifadelerine yer verildi.

FEDA, ADEF, DİK tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kürt Raa Heq inancının serçeşmesi Dêrsim‘de bir yandan AKP ve HÜDA-PAR’ın dinci çizgisi, öbür yandan Kürt inkarcısı parti ve bağımsız adaylara karşı ‘Dêrsim Kent İttifakı’ hak ve hakikatımızın temel gücü olmaktadır.

20 yıl aradan sonra uzun emek ve uğraşlar verilerek oluşturulan, “Ortak program, Ortak Aday ve Ortak Yönetim” şiarı ile ifade edilen, “Birlikte Kazanıp, Halkla Yöneteceğiz” sloganı ile ete kemiğe bürünen Dêrsim İttifakı, bu anlamda halklarımızın ve Dêrsimli’lerin özlem duyduğu önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.

Osmanlı’dan, Cumhuriyete ve günümüze kadar devam eden derin devlet aklı ile ustaca uygulana gelen Böl-Parçala-Yönet politikası 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde, Dêrsim demokrasi güçlerinin ittifakı ile boşa düşürülmesi oldukça anlamlıdır. Devlet aklının bölerek yönetme, tasfiye ederek sisteme entegre etme ve dejenere ederek çürütme politikalarına sol, sosyalist, yurtsever güçlerce neşter vurulmuş olması, halklarımıza moral olmuştur.

Tüm bu nedenlerle dilimize, kültürümüze, inancımıza, tarihimize sahip çıkmak için oylar Dersim Kent İttifakına diyoruz!

Ekolojik-kültürel kırıma, doğanın talanına, ranta, soygun düzenine dur demek, yabanıl hayata ve coğrafyamıza sahip çıkmak için oylar Dêrsim İttifakına!

HES’lere, barajlara, madenler ve siyanürlü altın arama çalışmaları ile doğamızı bir bütün olarak yok eden rant düzenine son vermek için oylar Dêrsim İttifakına!

1938 anısına, pirimiz Seyit Rıza, Alişer, Zarife Ana ve yoldaşları şahsında Dêrsim’de düşenlerimiz için oylar Dêrsim İttifakına!

Daha yaşanılabilir bir Dêrsim için, ocaklarımız ve ziyaretlerimizin korunması için, kadınlarımız, gençlerimiz ve geleceğimize sahip çıkmak için oylar Dêrsim İttifakına!

Katılımcı halk meclisleri ile yerel yönetimlerde iktidar olmak için, yerinden yönetim anlayışını güçlü kılmak için, birlikte kazanıp, halkla yönetmek için oylar Dêrsim Kent ittifakına!

Dêrsim tarihindeki soykırım ve katliamlarda şu veya bu şekilde payı olan bütün düzen partilerini sandıkta yenilgiye uğratmak için oylar Dêrsim İttifakına!”Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Daha Fazla Güncel Haberler