Bizimle iletişime geçin

Emek

DİSK, 11 ilde yürüyüş düzenleyecek

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 11 kentte “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşünü düzenleyeceklerini belirti.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Anadolu Bölge Temsilcileri Kurulu, “Gelirde Adalet, Vergide Adalet, İnsanca Yaşanacak Ücret” talebiyle Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Çerkezoğlu, “Gelirde adalet, vergide adalet ve insanca yaşanacak bir ücret” şiarıyla ülkenin dört bir yanına ayağa kalktıklarını belirtti. Çerkezoğlu, “Yüksek enflasyon nedeniyle alım gücümüz hızla erirken; bu da yetmezmiş gibi adaletsiz vergilerle ekmeğimiz küçülürken; Cumhuriyet tarihinin en ağır bölüşüm krizi yaşanırken, bu düzenin tüm çarkları, zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak üzere dönmeye devam ederken, 2024 yılı asgari ücret müzakereleri başlıyor. DİSK olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alamamamıza rağmen yıllardır verdiğimiz mücadeleyi bu yıl da işyerlerinden başlayarak meydanlara taşıyacağımızı geçtiğimiz hafta DİSK Genel Merkezi’ndeki basın toplantısıyla ilan etmiş, DİSK-AR’ın araştırması ışığında taleplerimizi sıralamıştık. Hafta boyunca fabrikalardan belediyelere, atölyelerden hastanelere ülkenin dört bir yanında örgütlü olduğumuz işyerlerinde çalışan işçi arkadaşlarımız ayağa kalktılar; ‘Gelirde Adalet, Vergide Adalet, İnsanca Yaşanacak Ücret’ bildirilerimizi hep beraber okuduk” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, 2024 asgari ücretine dair görüşlerini ve “Gelirde adalet, vergide adalet, insanca yaşanacak ücret” için atılması gereken adımları geçtiğimiz günlerde 13 madde ile açıkladıklarını hatırlattı. Çerkezoğlu, “Döktüğümüz alın terinin karşılığı bile olmayan ücretlerimizi enflasyonun nedeni olarak gösterenlere, daha fazla vergi toplamak için hemen işçilerin cebine göz dikenlere sesleniyoruz: Dönün etrafınızdaki şirketlerin kar oranlarına, doyuramadığınız bankalarınızın bilançolarına bakın. Yaşanan ekonomik sıkıntıların bedelinin ödemesi gerekenler, evine ekmek götürme mücadelesi verenler değil, kasalarını tıka basa dolduranlardır” dedi.

Çerkezoğlu, 10 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşecek olan “Büyük Emekli” mitingine destek vereceklerini, 11 Aralık’tan itibaren “Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret” yürüyüşünü ülkenin dört bir yanında işçilerle birlik gerçekleştireceklerini aktardı.

Çerkezoğlu bu kapsamda yapacakları eylemlerini şehir ve tarihlerini şu şekilde sıraladı: “8 Aralık’ta Ankara’da, 11 Aralık’ta Edirne’de, 12 Aralık’ta Kırşehir’de, 13 Aralık’ta Mersin’de, 14 Aralık’ta Antalya’da, 15 Aralık’ta İzmir’de, 19 Aralık’ta Artvin’de, 20 Aralık’ta Eskişehir’de, 21 Aralık’ta Kocaeli’nde, 22 Aralık’ta Bursa’da ve 25 Aralık’ta İstanbul’da meydanlarda umudu büyüteceğiz.”Şubat 2024
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 

Daha Fazla Emek Haberler